Dom

Kurtyny powietrzne – co powinieneś o nich wiedzieć

Kurtyny powietrzne to nowoczesne rozwiązanie, które stosowane jest w miejscach użytku publicznego lub halach produkcyjnych. Pozwalają ograniczyć do minimum straty ciepła w pomieszczeniu, a także koszty ogrzewania. To tylko jedna z rzeczy, przed którymi ochrania kurtyna powietrzna. W tym artykule znajdziesz wszystko, co powinieneś wiedzieć o kurtynach powietrznych.

Z czego składa się kurtyna powietrzna?   

Kurtyna powietrzna zbudowana jest z kratki nawiewnej, kratki wywiewnej, wentylatora, który zasilany jest silnikiem elektrycznym oraz z metalowej obudowy. Rodzaj zastosowanego wentylatora decyduje o sile podmuchu i wydajności urządzenia. Kiedy kurtyna ma emitować ciepły strumień powietrzna, powinna być zaopatrzona w nagrzewnicę. Pełen przegląd kurtyn powietrznych, które zapewniają dobre efekty oferuje sklep http://chlodniej.com.pl/.

Jak działają kurtyny powietrzne?

Kurtyny powietrzne obsługiwane są przez proste systemy, które dzięki wentylatorowi wytwarzają strumień powietrza. Przechodzi on przez kratkę nawiewną i jest skierowany pionowo w dół, przeważnie wzdłuż drzwi. W zależności, jakie ustawienia zostaną wprowadzone, wydmuchiwane powietrze może być ciepłe, chłodne albo o stałej temperaturze.

Jakie korzyści przynosi montaż kurtyny powietrznej?

Umieszczenie tego urządzenia przy wejściu do pomieszczenia, utrudnia mieszanie się powietrza ciepłego z wewnątrz oraz zimnego z zewnątrz budynku. Wpływa to na zminimalizowanie kosztów ogrzewania. Dzięki temu, że kurtyna powietrzna nie pozwala na przedostanie się zimna z zewnątrz, to również ogranicza napływ spalin, pyłów i innych zanieczyszczeń z ulicy, przyczyniając się do oczyszczania powietrza w pomieszczeniu. Silny strumień nie pozwala też wejść do środka owadom.

Rodzaje kurtyn powietrznych

Podstawowy podział kurtyn powietrznych dostosowany jest do temperatury powietrza, jaką generują. Systemy ciepłe wydalają ciepłe powietrze. Umieszcza się je w miejscach publicznych, takich jak sklepy, banki, urzędy, garaże. Pomagają zmniejszyć koszty ogrzewania budynku, poprzez dodatkowe funkcje, które spełniają. Systemy chłodzące wytwarzają zimny strumień powietrza. Takie kurtyny wykorzystywane są przeważnie w chłodniach. Dzięki nim, producenci żywności mogą ograniczyć ryzyko strat produktów, które powinny być przechowywane w niskiej temperaturze. Inny typ kurtyn powietrznych reprezentują te pionowe i poziome. Poziome kurtyny powietrza umieszcza się nad drzwiami, powietrze wtedy kieruje się w dół. Nie zakłócają one estetyki wnętrza, ponieważ są niezauważalne. Z kolei pionowe kurtyny montuje się przy drzwiach wejściowych. Wyglądem mogą przypominać klimatyzatory. Wyglądają przez to estetycznie i nowocześnie, świetnie sprawdzają się w eleganckich przestrzeniach, na przykład sklepach lub butikach z odzieżą. Inny podział odnosi się do sposobu zasilania kurtyny powietrznej. Mniej popularne w tej kategorii są urządzenia, do których działania niezbędna jest woda. Są trudne w montażu, a mogą być zainstalowane wyłącznie tam, gdzie jest dostęp do centralnego ogrzewania. Źródłem ciepła jest woda, którą trzeba nagrzać do odpowiedniej temperatury. Bardziej trafione są systemy elektryczne, które mają zastosowanie w każdych warunkach. Dają również możliwość regulacji temperatury oraz dostosowania jej do aktualnych potrzeb.

Kurtyny powietrzne to nowoczesne systemy, które są coraz częściej wykorzystywane w przestrzeni publicznej. Oferowane przez nie funkcje są sposobem na zmniejszenie kosztów ogrzewania wielkopowierzchniowych budynków.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.