Każdy człowiek potrzebuje komfortu cieplnego, żeby prawidłowo funkcjonować. Nasz strefa klimatyczna zapewnia zaledwie kilka ciepłych miesięcy w roku, dlatego powinniśmy wybrać odpowiedni sposób ogrzewania w domach. Jest kilka czynników, na które powinno się zwrócić uwagę podczas zmiany pieca, takie jak ekologia, energooszczędność czy innowacyjność. Te wszystkie cechy spełniają promienniki podczerwieni, ale czy na pewno są bezpieczne? Sprawdźmy!
Ogrzewanie na podczerwień – co to jest?
Panele grzewcze na podczerwień to nowoczesna metoda ogrzewania różnych pomieszczeń. Jest alternatywą dla pieców węglowych oraz innych metod, wykorzystujących specjalne paliwo, które zanieczyszcza środowisko. Promienniki podczerwieni działają nieco inaczej niż tradycyjne grzejniki. Promienie podczerwone nie emitują ciepła w powietrze, lecz pochłaniają je ściany, meble oraz ludzie. To rozwiązanie umożliwia szybkie odczucie ciepła, bez konieczności oczekiwania na osiągniecie optymalnej temperatury. Ogrzewanie na podczerwień można umieścić praktycznie wszędzie, od niewielkich przestrzeni biurowych po wielkopowierzchniowe obiekty. W zależności od miejsca, dostosowuje się panele z odpowiednią długością fali podczerwonej. Jeśli zastanawiasz się nad zastosowaniem tej metody w swoim domu, koniecznie skontaktuj się z firmą https://ogrzej.com.pl/category/promienniki-ciepla-w-podczerwieni-lampy-grzewcze-nagrzewnice, która zajmuje się profesjonalnie systemami grzewczymi.
Ogrzewanie na podczerwień – czy to jest bezpieczne?
Sposób montażu i użytkowania ogrzewania podczerwienią jest bezpieczne. Metoda nie wymaga instalacji kotła oraz kontaktu z otwartym ogniem, spalinami czy przewodami paliwowymi. Panele podczerwone minimalizują ryzyko powstawania zagrożenia dla ludzkiego zdrowia. Dodatkowo, decydując się na takie ogrzewanie, nie przyczyniamy się do zanieczyszczania środowiska naturalnego, ponieważ podczerwień nie emituje dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych substancji. Nie produkuje również żadnych produktów ubocznych, związanych ze spalaniem paliwa. Korzystając z tego rozwiązania, nie ma się przy nim wiele pracy, ponieważ nic się nie dymi, nie powstaje pył oraz hałas. Ogrzewanie na podczerwień w kontakcie z energią elektryczną po prostu działa.
Czy promienniki podczerwieni są szkodliwe dla zdrowia?
Ogrzewanie podczerwone daje podobne uczucie ciepła, jak w przypadku przebywania na słońcu. Badania nie udowodniły szkodliwości takiego sposobu, ponieważ nie wykorzystuje się przy tym dużych ilości promieniowania. Dlatego spokojnie można korzystać z paneli na podczerwień w domu. Ogrzewanie tą metodą ma również dodatkowe zalety. Przez to, że nie wytwarza ruchu powietrza jest odpowiedni dla alergików, ponieważ nie unosi i rozprzestrzenia kurzu oraz innych drobnoustrojów. Nie wysusza powietrza, także nie wpływa na przesuszenie lub zaostrzenie chorób skórnych. Dzięki tym czynnikom ogrzewanie podczerwieniom jest bezpieczne dla dróg oddechowych człowieka. Ciepło generowane przez podczerwień minimalizuje ryzyko wystąpienia pleśni i grzybów na powierzchni ścian, a to także chroni ludzki organizm przed zatruciem. Ogrzewanie na podczerwień w mieszkaniach nie stanowi zagrożenia, ponieważ płyty poddawane są licznym testom oraz emitują fale, których długość nie wpływa na pogorszenie zdrowia.
Podjęcie decyzji o systemie ogrzewania to najważniejsza kwestia podczas budowania domu, a także taka, którą trzeba zaplanować w pierwszej kolejności. Obecnie nie warto inwestować w kotły opalane węglem, ze względów ekologicznych oraz ekonomicznych. Lepiej wybrać bezpieczne dla środowiska i funkcjonalne elektryczne ogrzewanie na podczerwień.