Dom

Odnawiamy ściany – tapeta czy farba? cz. 1

Ściany w naszych wnętrzach co 2-4 lata wymagają odświeżenia. W wyniku normalnego użytkowania i przebywania w pomieszczeniach dochodzi do ich zabrudzeń, zarysowań, osiada na nich też kurz i inne substancje. Kuchnia np. narażona jest na działanie tłuszczu, a łazienka wilgoci. Kiedy przyjdzie więc czas remontu, warto wybrać metodę odświeżania ścian. Jest ich kilka, w tym dwie najpopularniejsze.

Pomaluj ściany na dowolny kolor

Teoretycznie szybkim sposobem na odświeżenie ścian jest ich pomalowanie. Dlaczego teoretycznie? Ściany wymagają wielu zabiegów przed nałożeniem właściwej warstwy farby. Trzeba zagipsować i zaszpachlować niedociągnięcia w postaci rys i dziur np. po gwoździach, całość przeszlifować na gładko, aby różnica nie była widoczna. Kolejnym krokiem zalecanym przez wszystkich producentów ścian jest ich zagruntowanie. Czynność tę wykonuje się, aby ściany nabrały odpowiedniej przyczepności – aby farba ani nie odpadała, ani nie była zbytnio wchłaniana. Dopiero po zagruntowaniu – czas oczekiwania wyschnięcia gruntu to nawet 24 godziny, można przystąpić do malowania.

head-682484_1280

Poczynając od sufitu, który zwykle malowany jest na biało, a na ścianach kończąc. Jeśli zależy nam na popularnych białych paskach przy suficie, to czas malowania się wydłuży, bo ściany należy okleić taśmą malarską. Producenci zakładają, że wystarczy jedna warstwa farby, aby dokładnie pokryć ścianę. Z doświadczenia jednak wiemy, że lepszym rozwiązaniem jest położenie dwóch warstw.

Koszty? Za farby zapłacimy od 60 do 100 złotych za 5 litrów, jeśli chodzi o kolor i od 30 do 80 za 10 litrów farby białej. Koszt gruntu waha się w granicach od 25 do 50 złotych za 10 litrów. Jeśli zdecydujemy się na malowanie przez fachowców, w zależności od miasta zapłacimy od 4 do 8 zł za m2.

Jak widać, malowanie wcale nie jest sprawą łatwą, ani specjalnie przyjemną, zwłaszcza, jeśli ściany wymagają choćby drobnych napraw. Jeszcze większe koszty  tworzą się, jeśli zdecydujemy się na położenie gładzi – koszty kształtują się w granicach 1000-1500 zł za pomieszczenie o powierzchni 15-20m2.

A może coś innego? Niestandardowe sposoby na dekorację ścian

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.