Dom

Skandynawski styl od A do Z

Styl, w którym jest urządzone nasze mieszkanie, odpowiada za to jak się w nim czujemy, dlatego tak istotne jest, aby wybrać ten jeden jedyny. Wielu z nas w dużej mierze ceni sobie prostotę i funkcjonalność, a są to cechy charakterystyczne dla stylu skandynawskiego, który dodatkowo za sprawą różnych akcesoriów przemienia surowe wnętrza w komfortowe i przytulne mieszkania. Jak zatem urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim? Przeczytaj artykuł i dowiedz się wszystkiego!

Meble w stylu skandynawskim

Jednym z najistotniejszych elementów w każdym wnętrzu są meble. Te skandynawskie są przede wszystkim proste, estetycznie wykonane, a zarazem funkcjonalne. Częstym surowcem, który wybiera się podczas urządzania mieszkania według tego stylu, jest drewno, ponieważ Skandynawowie bardzo stawiają na bliskość natury. Najczęściej wybierana w przypadku projektowania mebli w tym stylu jest brzoza lub sosna. Dodatkowo kolor biały jest tym, który powinien królować w naszych mieszkaniach, dlatego śmiało możesz wybierać meble w tym odcieniu.

Kolejną odsłoną tego stylu są meble wykonane z wikliny, które świetnie się wpasują w klimat mieszkania. Innym pomysłem, bardzo popularnym i ekonomicznym są meble wykonane z palet. Salon w stylu skandynawskim powinien charakteryzować się przestronnością, jasnością i minimalizmem. Idealnie się tu wpasują tylko niezbędne meble oraz szerokie okna, dzięki czemu będziemy mogli korzystać z dużego dostępu do światła.  

Jasne kolory

Tak jak już wyżej zostało wspomniane, we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim na pierwszym miejscu musi być kolor biały, który najlepiej odbija światło i to właśnie on powinien zagościć na ścianach. Innymi barwami, które również się sprawdzą, są beże oraz jasne szarości. Jeśli chodzi o oświetlenie naszego mieszkania, to styl ten mocno stawia na naturę, dlatego powinniśmy również zadbać o odpowiedni dostęp do naturalnego światła, o ile to oczywiście możliwe. W innym wypadku należy wyposażyć nasze wnętrze w dużą ilość lamp, kinkietów i lampek, ponieważ jedna lampa sufitowa nie wystarczy.

Dodatki do mieszkania

Dodatki w stylu skandynawskim mają podstawową funkcję, która ma zapewnić domownikom komfort, wygodę i sprawić, że wszyscy czują się w nim bezpiecznie. Bardzo ważne jest, aby dbać o to, żeby akcesoria były wytworzone z naturalnych materiałów, ponieważ jest to pierwsze kryterium, którym się sugerują Skandynawowie podczas ich wyboru. Będą to między innymi puszyste, ciepłe koce, kubki z frazami, które są bliskie naszym sercom, czy świece, które sprawiają, że nasze wnętrza staja się jeszcze bardziej przytulne.

Przez to, że kluczowe kolory w stylu skandynawskim są surowe i minimalistyczne, to często wprowadza się żywe dodatki o intensywnych kolorach oraz wzorach, aby ciekawie je skontrastować z resztą pomieszczenia.

Podłoga

W każdym wnętrzu należy również zastanowić się nad doborem odpowiedniej podłogi. Nikogo nie zdziwi, że w stylu skandynawskim świetnym wyborem jest oczywiście drewno. Najbardziej popularne są grube deski, ale równie dobrze sprawdzi się drewniany parkiet. Na takiej podłodze ciekawie będzie wyglądał niewielki dywan, na przykład w azteckie wzory.

Styl skandynawski jest bardzo prosty, króluje w nim minimalizm połączony z funkcjonalnością. Jego cechą charakterystyczną jest wykorzystanie zasobów naturalnych, dlatego najczęstszym surowcem znajdującym się we wnętrzach skandynawskich jest drewno. Nie można również zapomnieć o dobrym oświetleniu naszego mieszkania, najlepszym jest to naturalne. Dzięki ciepłym i kontrastowym dodatkom, które muszą się znaleźć w takim wnętrzu, staje się ono przytulne i komfortowe.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *