Rośliny

Hit wnętrzarski, czyli monstera dziurawa – wszystko, co trzeba o niej wiedzieć

Popularność, jaką zyskała monstera dziurawa w ostatnich latach, sugeruje, że każdy, kto chce mieć trochę zieleni w domu, powinien rozważyć tę opcję. Obecność żywych roślin w naszych mieszkaniach wpływa na nas bardzo pozytywnie, dlatego coraz częściej decydujemy się na ich kupno. Jednak ze względu na  zbyt dużą ilość obowiązków, które na siebie bierzemy i brak czasu, nie jesteśmy w stanie odpowiednio się zaopiekować rośliną, która wymaga dużej ilości uwagi.

Niektórzy myślą, że jedyną opcją jest kupienie kaktusa, ale tu pojawia się monstera dziurawa, która jest praktycznie niezależna, a skutecznie dodaje świeżości naszemu wnętrzu. Ile kosztuje? Czego wymaga? I jak o nią dbać? Tego dowiecie się, czytając niniejszy artykuł.

Monstera cechy

Jest to duża roślina doniczkowa, która posiada charakterystyczne liście o sercowatym kształcie oraz wycięcia na ich powierzchni. Jest hodowana głównie w Meksyku, Gwatemali, czy Panamie, gdzie może osiągać wysokość nawet ponad 200 cm. W swoim środowisku naturalnym głównie pnie się po drzewach w lasach tropikalnych, jednak w doniczce rozprzestrzenia się bardziej wszerz niż wzdłuż, dlatego warto ją zaopatrzyć w podpórki, na przykład bambusowe. Jej cechą charakterystyczną jest to, że rośnie bardzo wolno, co jest korzystne dla wszystkich leniwych właścicieli.

Monstera pielęgnacja

Jednym z powodów, dzięki którym monstera stała się aż tak popularna jest to, że idealnie czuje się w ciemnych pomieszczeniach. Często w mieszkaniach nie mamy możliwości dać roślinom odpowiedniego dostępu do światła i w konsekwencji niestety nam umierają lub nie są zdrowe, co przekłada się na ich wygląd. Monstera zaś świetnie odnajduje się w takich warunkach, a dodatkowo nie znosi silnego słońca, ponieważ promienie słoneczne są odpowiedzialne za przypalanie i blaknięcie liści monstery, dlatego roślinę tę można nazwać świetlnym introwertykiem. Kolejnym czynnikiem, który miał wpływ na to dlaczego wszyscy ukochali tak sobie monsterę, jest fakt, że nie potrzebuje dużo wody. Wystarczy ją podlać raz na tydzień i to jej w zupełności wystarczy. A nadmiar wody jej szkodzi, możemy to poznać po żółtych lub brunatnych liściach. Jeśli takie kolory się na niej pojawią to znak, że jest ona przelana, wtedy musimy zminimalizować częstość naszego podlewania.

Monstera liście

Liście monstery mają duży rozmiar, co sprzyja osadzaniu się na nich kurzu, dlatego, jeśli chcemy, aby godnie się reprezentowała w naszych mieszkaniach, zadbajmy o to, aby ją czyścić. Skłonić może nas do tego fakt, że oprócz tego nie trzeba robić w zasadzie nic z monsterą. Co więcej jeśli chcemy, aby jej liście prezentowały się jeszcze lepiej, możemy raz na kilka miesięcy zastosować środek do nabłyszczania liści, który z jednej strony nada naszej roślinie piękny połysk, a z drugiej będzie minimalizował osadzanie się na liściach warstwy kurzu.

Monstera cena

Ceny monster różnią się, w dużej mierze jest ona uzależniona od wielkości rośliny. Niewielkie monstery, mniej więcej o wysokości 20 cm, można kupić w granicach 30-50 zł, te o wysokości 40-60 cm można znaleźć za około 100 zł. Dzięki temu, że był na nią duży popyt, stała się dostępna w wielu sieciowych sklepach, nawet tych spożywczych. Niektórzy nie są zwolennikami kupowania roślin w takich punktach, ponieważ martwią się o ich jakość, ale są też zwolennicy takiego podejścia. Dlatego to już od Was zależy, gdzie kupicie swoją monsterę, jaką wielkość preferujecie i ile jesteście w stanie za nią zapłacić. Monstera dziurawa jest hitem wnętrzarskim, który podbija nasze serca już od dobrych kilku lat. Dzięki temu, że jest prosta w pielęgnacji i dostosowana do warunków, w których brakuje dostępu do światła, zyskała jeszcze większą rzeszę fanów. Dodatkowym jej atutem jest oczywiście niska cena i jej dostępność w wielu dyskontach.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *