Zaschnięty tusz w drukarce to jedna z najpopularniejszych usterek zgłaszanych do serwisów, z którą każdy posiadacz atramentówki zderzył się chociaż raz w życiu. Wystarczy, że przez dłuższy czas nie będziemy używali swojego urządzenia i problem gotowy. Jak zapobiec zasychaniu pojemników oraz co zrobić w przypadku, gdy tusz już zaschnie?
Co zrobić, aby tusz w naszej drukarce nie wysychał?
Zaschnięty atrament w drukarce może przysporzyć bardzo dużo problemów. Wyobraźcie sobie sytuację, w której pilnie musicie wydrukować ważny dokument, a Wasze urządzenie całkowicie odmawia posłuszeństwa. Zlecacie wydruk, a drukarka ani drgnie. Kartka wypuszczona przez podajnik jest śnieżnobiała i próżno na niej szukać literek oraz cyferek, które są Wam w tej chwili potrzebne. Jednym sprawdzonym sposobem na uniknięcie tej przykrej sytuacji jest regularne korzystanie z drukarki. Jak zapobieganie działa w praktyce?
Wystarczy, że od czasu do czasu naszemu urządzeniu zlecimy jakikolwiek wydruk. W starszych drukarkach musimy pilnować, aby sprzęt był zmuszony do pracy przynajmniej raz w ciągu tygodnia. Możemy zlecić wydruk zarówno dokumentu tekstowego, jak i arkusza testowego konfigurującego naszą drukarkę. Nieco bardziej zaawansowane urządzenia nie wymagają od nas zbyt wiele. Jedyne co musimy uczynić, to uruchomić samą drukarkę raz na kilka dni. Całą pracę wykona za nas system dbający o czystość dyszy drukarki.
Czy rodzaj użytego tuszu wpływa na szybkość jego zasychania?
W sieci znajdziemy bardzo dużo informacji o tym, że tylko oryginalne pojemniki z tuszem są całkowicie bezpiecznie dla naszej drukarki. Jest to oczywiście mit. Nieoryginalne kartridże, podobnie jak i tusze z logo producenta na opakowaniu są w takim samym stopniu podatne na wysychanie. Rodzaj użytego pojemnika nie ma najmniejszego wpływu na trwałość zawartego w nim wypełniacza. O tym, czy kartridż zaschnie, czy nie decydujemy my sami. Jedyną różnicą pomiędzy zamiennikami a oryginalnymi wkładami jest cena. Na stronie
https://www.profibiuro.pl/dell-c-86_139.html możemy kupić tanie tusze Dell i innych znanych producentów. Wybierając nieoryginalne wkłady możemy zaoszczędzić do kilkuset złotych!
Jak uporać się z zaschniętym kartridżem
Najprostszym rozwiązaniem, które ma na celu uporanie się z zaschniętym tuszem w drukarce atramentowej, jest udanie się do najbliższego serwisu drukarek. Wówczas mamy pewność, że podczas naprawy nie dojdzie do uszkodzenia żadnego z elementów urządzenia. Eksperci zadbają o nasz sprzęt oraz przekażą wskazówki, które pomogą nam uniknąć kolejnej wizyty. Zwłaszcza że nie będzie ona darmowa. Nieoczekiwane awarie i wizyty w serwisach to jedna ze składowych TCO, czyli całkowitego i rzeczywistego kosztu posiadania drukarki. Czy z zaschnięciem można walczyć w domowym zaciszu?
Domowe sposoby
Oczywiście, że tak. Musimy jednak wiedzieć, czy nasza drukarka posiada zintegrowane kartridże z głowicą. Jeśli nie – konserwacja urządzenia będzie bajecznie prosta. Wystarczy, że wyjmiemy głowicę i pojemniki z drukarki, a następnie umieścimy je w spodku lub talerzu wypełnionym płynem do udrażniania głowicami w dół. Elementy w ten sposób muszą odczekać kilka do kilkunastu godzin. Zazwyczaj pełne udrażnianie nie powinno trwać dłużej niż połowa doby. Co w przypadku zintegrowanych elementów? Taka domowa naprawa będzie nieco trudniejsza, ale w dalszym ciągu wykonywalna dla przeciętnego Kowalskiego. Kartridż należy przeciścić płatkami kosmetycznymi zwilżonymi płynem do udrażniania.