Kuchnia otwarta na salon jest obecnie bardzo modnym rozwiązaniem, które jest wykorzystywane w domach czy mieszkaniach. Duża przestrzeń może być swobodnie zagospodarowania i daje ogromne możliwości dla projektantów wnętrz. Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem aranżacji kuchni otwartej na salon?
Otwarta kuchnia – wentylacja w części kuchennej
Wiele osób decydując się połączenie kuchni z salonem, obawia się mocnych zapachów, jakie będą roznosiły się po całym wnętrzu. Aby zapobiec niechcianemu zjawisku, koniecznie zadbajmy o dobrą wentylację. Wówczas para, zapachy, a także cząsteczki tłuszczu nie będą osiadały na meblach i sprzętach kuchennych. Rozwiązaniem może okazać się rekuperacja, która umożliwi szybką wymianę powietrza na świeże. Jest to rodzaj wentylacji mechanicznej, która opiera się na mechanicznym ruchu powietrza wytwarzanym przez urządzenie zwane rekuperatorem.
Ważnym elementem umożliwiającym zachowanie świeżości powietrza w części kuchennej jest okap lub zwykły pochłaniacz wyposażony w filtry. Jeśli jednocześnie pragniemy korzystać z rekuperacji, podłączmy okap do osobnego przewodu wentylacyjnego wyprowadzającego powietrze na zewnątrz lub podłączmy go do wolnego pionu wentylacyjnego. W ten sposób zachowamy kanały wentylacyjne w czystości.
Ścianka działowa
Popularnym rozwiązaniem jest wykorzystanie ścianki działowej, która fizycznie i jednocześnie wizualnie oddzieli kuchnię od salonu. Może być ona wysoka i stanowić przedłużenie ściany. W ten sposób będziemy mogli wygodnie zasłonić część sprzętów kuchennych, których nie chcemy pozostawiać na widoku. Możemy również wykorzystać niską ściankę działową, która będzie wystawała 30-40 cm powyżej blatu. W ten sposób będziemy w stanie ukryć za nią czajnik, stojak na noże i część urządzeń elektrycznych. Wystającą część ścianki możemy pokryć płytkami i umieścić wygodne gniazdka elektryczne.
Wyspa kuchenna
Wyspa kuchenna z umieszczonym nad nią okapem i oświetleniem jest doskonałym pomysłem na zaaranżowanie większej przestrzeni. Rozwiązanie to jest wyjątkowo nowoczesne, świetnie wpasuje się w minimalistyczne i niestandardowe wnętrza. Możemy zrezygnować z popularnych kompletów narożnikowych czy tradycyjnych stołów. Wyspa będzie wygodnym miejscem do spożywania posiłków i ich przygotowywania. Ustawiając po obu stronach krzesła bez oparć, sprawimy, że całość będzie nie tylko piękna, ale jednocześnie funkcjonalna. Na blacie wyspy na stałe mogą stać świeże zioła, ekspres do kawy czy stojak na wina.
Połącz wizualnie kuchnię z salonem
Kuchnia otwarta na salon musi tworzyć z nim całość. Warto zadbać o to, by meble i dodatki były dopasowane kolorystycznie. Warto dopilnować by wykończenie podłogi było takie same. Wiele osób decyduje się na płytki w części kuchennej, które pasują kolorem do podłogi w części salonu. Można również na całej powierzchni zastosować płytki imitujące na przykład drewno. We wnętrzu powinny zostać wykorzystane szafki wykonane z tego samego materiału.
Aby kuchnia połączona z salonem prezentowała się elegancko i jednocześnie pozostała funkcjonalna, warto skorzystać z przedstawionych wskazówek. To jak będzie wyglądała przestrzeń, zależy w głównej mierze od nas, dlatego dobrze zaplanujmy całą aranżację i dobierzmy meble i dodatki tak, by tworzyły spójną całość.