laptop i filiżanka
Porady

Akcesoria do czyszczenia laptopa

Większość osób korzysta z laptopów niemalże codziennie: jako narzędzie pracy lub do rozrywki. Przez częste używanie urządzenie staje się zanieczyszczone, nieważne jak długo z niego korzystamy. Warto pomyśleć o systematycznym czyszczeniu laptopa. Jak zadbać o prawidłową pielęgnację sprzętu? O tym poniżej.

Dlaczego czyszczenie jest ważne

Warto pamiętać o regularnym czyszczeniu laptopa z jednego bardzo ważnego powodu: dłuższą żywotnością urządzenia. Brudny, zanieczyszczony i zakurzony laptop będzie się przegrzewał, wolniej i głośniej działał, a także zawieszał. Takie zaniedbania mogą doprowadzić nawet do uszkodzenia płyty głównej komputera, a w konsekwencji kosztownej naprawy lub nawet kupna nowego sprzętu. W przypadku, gdy nasz komputer wymaga gruntownego wewnętrznego czyszczenia, warto zlecić to fachowcom. Takie „sprzątanie” wymaga specjalistycznego sprzętu, ale przede wszystkim wiedzy, która pozwoli na nieuszkodzenie delikatnych (i drogich) części urządzenia. Zakres usług czyszczących wnętrze laptopów możemy znaleźć tutaj.

Także powierzchowne zanieczyszczenia laptopa znacznie wpływają na obniżenie komfortu pracy: smugi lub odciski palców na ekranie, ale też nieestetyczne plamy na obudowie irytują i rozpraszają wzrok. Warto zatem wziąć pod uwagę samodzielne systematyczne czyszczenie zewnętrznych elementów. Oprócz ekranu samemu możemy jeszcze skutecznie wyczyścić klawiaturę oraz panel pod.

Jakimi środkami czyścić laptopa

W sklepach komputerowych oraz punktach serwisowych dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do mycia komputera. Pierwszym i podstawowym krokiem do samodzielnego wyczyszczenia laptopa jest wyłączenie go i odłączenie z prądu. Następnie możemy zabrać się do czyszczenia klawiatury. Jest to ważne, ponieważ to najczęściej w zakamarkach klawiszy siedzi najwięcej brudu, kurzu i okruszków.

W celu „wytrzepania” klawiatury należy odwrócić laptop do góry nogami i delikatnie nim potrząsnąć, aby wszelkie drobinki wypadły. Dobrym pomysłem jest też użycie sprężonego powietrza, który – użyty pod odpowiednim kątem – skutecznie wydmucha głębiej osadzone paprochy i kurz. Nie zaleca się wyjmowania klawiszy – są one bardzo delikatne i ich ponowne włożenie może okazać się niemożliwe, bo np. ułamaliśmy malutki metalowy zaczep od któregoś z klawiszy.

Ekran najlepiej jest przecierać ścierką z mikrofibry. Jest ona miękka i posiada gładką, pozbawioną włosków teksturę, dzięki temu nie pozostawia żadnych drobinek kurzu. Taką szmatkę warto nasączyć specjalnym płynem lub pianką do czyszczenia ekranów. Taki płyn skutecznie zmywa tłuszcz, odciski palców i inne zabrudzenia, nie pozostawiając irytujących smug. Pamiętajmy, aby nigdy nie pryskać nim bezpośrednio na ekran tylko na ściereczkę! Panel wokół klawiatury, touchpad oraz całą obudowę laptopa można przetrzeć na sucho bądź na mokro. Możemy użyć tego samego płynu, którego używaliśmy do monitora, szczególnie gdy urządzenie posiada mocniejsze plamy.

Poddawany regularnemu czyszczeniu laptop odwdzięczy się długoletnim, bezproblemowym i płynnym działaniem. Pamięć o tym odpłaci nie tylko dobrą kondycją naszego sprzętu, ale także pozwoli zaoszczędzić pieniądze na naprawie czy nawet kupnie nowego urządzenia.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *