Porady Rośliny

Czyste powietrze w domu – jakie kwiaty dla alergika?

Rośliny to przyjaciel człowieka. Piękne, zielone i pachnące są ozdobą dla każdego wnętrza. Zazwyczaj dobrze dobrane przynoszą ulgę alergikom. W zdecydowanej większości rośliny doniczkowe, hodowane w naszych mieszkaniach nie wywołują alergii, a wytwarzane przez nie pyłki ze względu, że są ciężkie, szybko opadają i nie mają szansy dostać się do nosa. Jednak i tutaj zdarzają się wyjątki, dlatego pamiętaj, że nie każda roślina będzie wskazana dla osoby z alergią. Sprawdź jakie kwiaty dla alergika.

Pierwszą ważną kwestią dla alergików jest sama ilość roślin w domu. Warto mieć na uwadze fakt, że im będzie ich więcej, tym więcej wilgoci będzie w pomieszczeniu. To przekłada się bezpośrednio na rozwój grzybów, pleśni oraz drobnoustrojów. Pamiętajmy też, by zwrócić uwagę na podłoże w doniczce i jakość wody do podlewania. Jeśli woda będzie zanieczyszczona, toksyny po odparowaniu dostaną się do powietrza. Z kolei ziemia kompostowa, torf lub z korą drzewną może ulegać porostowi pleśni. Dla zdrowia lepiej wymienić ją na granulat.

A teraz o zaletach roślin dla alergików. Przede wszystkim są to naturalne filtry i oczyszczacze powietrza z toksyn takich jak np. formaldehyd. Rośliny działają również jak klimatyzacja, która pochłania dwutlenek węgla i uwalnia życiodajny tlen. Ponadto zmniejszają poziom stresu w organizmie oraz relaksują. Wśród roślina polecanaych dla alergików są m.in.:

 • ALOES – ma on właściwości lecznicze i kojące oparzenia, a także oczyszcza z toksyn wnętrze organizmu. Lubi światło.
 • WĘŻOWNICA – już średnia wielkość doniczki z tą rośliną przez pół dnia całkowicie oczyści pokój w domu, dlatego najlepiej jest postawić ją tuż obok łóżka. Stosuje się ją aby nie musieć otwierać okien, gdy za oknem pyli. Bardzo odporna, wytrzymuje miesiące bez podlewania.
 • PAPROĆ – roślina ta ma ponad 10 tysięcy odmian, są bardzo popularne, oczyszczają powietrze i dają relaks.
 • BLUSZCZ – to kolejna prosta roślina w uprawie, wymagająca niewiele słońca. Bluszcze dobrze oczyszczają powietrze i działają uspokajająco.
 • FILODENDRON – ma właściwości podobne do bluszcza, pochłania formaldehyd.
 • SKRZYDŁOKWIAT – jest to roślina, która dorasta nawet do 1 metra wysokości, posiada białe kwiaty podobne do lilii. Świetnie oczyszcza powietrze z toksyn.
 • PALMA BAMBUS – to roślina, która skutecznie usuwa z powietrza toksyny typu benzen oraz trójchloroetylen.
 • DRACENA – bardzo popularna roślina, o szerokim działaniu oczyszczającym. Lubi miejsca słoneczne i znosi trudne warunki.
 • ZIELISTKA STERNBERGA – kolejna popularna roślina łatwa w uprawie i dekoracyjna. Usuwa toksyny i nadaje się do upraw hydroponicznych.
 • CHAMEDORA – to roślina, którą można postawić w łazience, neutralizuje toksyny z lakierów do włosów i paznokci.
 • KAKTUS WIELKANOCNY – to bardzo efektowny sukulent, który pięknie kwitnie. Produkuje tle i oczyszcza powietrze. Jako wyjątek wśród kaktusów, musi być regularnie podlewany, by go nie przesuszyć.
 • SUKULENTY – wszelakie kaktusy sprawdzą się równie dobrze, co pozostałe rośliny w mieszkaniu alergika.

Na koniec również warto wspomnieć o roślinach, których należy unikać będąc alergikiem. Takim kwiatem jest m.in fikus, który przez właściwości zawarte w liściach, wytwarza lateks, który z kolei jest silnie uczulający. Warto także wystrzegać się roślin z liśćmi mięsistymi, włochatymi, ponieważ to na nich osadza się dużo kurzu oraz innych zanieczyszczeń, będą to m.in.: pelargonie, hiacynty, begonie, lipki, fiołki afrykańskie, bertolonie, etc.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *