Ogród Rośliny

Sukulenty, czyli kaktusy z instagrama

Ostatnio bardzo popularne w serwisach społecznościowych stały się zdjęcia małych, uroczych kaktusów posadzonych w fantazyjnych doniczkach – słoikach, szklanych kulach, misach podwieszanych pod sufitem czy drewnianych skrzynkach. Te niewielkie w swoich rozmiarach roślinki to sukulenty – kwiaty doniczkowe idealne dla początkujących i zapominalskich.

To kaktus czy sukulent?

Odpowiedź na to pytanie jest odrobinę skomplikowana, bo grupa roślin, jaką są sukulenty, jest trudna do zdefiniowania. Każdy kaktus zalicza się do sukulentów, jednak nie każdy sukulent jest kaktusem. Poza nimi do tej grupy należą także inne rodzaje roślin, na przykład agawowe czy wilczomleczowate, które swoim wyglądem w żaden sposób nie przypominają typowych sukulentów. Właśnie ta przynależność do różnych rodzin botanicznych powoduje, że mają tak odmienny wygląd. Istnieje między nimi podział pod względem miejsca gromadzenia wody; dzielimy je na ilościowe i pędowe. Te pierwsze magazynują wodę w liściach, drugie natomiast w pędach, a ich liście często przybierają formę cierni.

Jak o nie dbać?

Nie bez powodu sukulenty często nazywane są kwiatami dla początkujących, bądź zapominalskich. Bardzo ciężko jest je uśmiercić. Spokojnie wytrzymują nawet kilka tygodni bez podlewania dzięki wodzie zgromadzonej w tkankach ich liści. Paradoksalnie, największą krzywdę można im wyrządzić zbyt częstym podlewaniem. Naturalnie występują przede wszystkim na obszarach pustynnych, więc stąd wynika ich przystosowanie do suchego podłoża. Poza tym lubią nasłonecznione miejsca, cień utrudnia im wzrost oraz kwitnienie. Nie musimy także martwić się przesadzaniem. Robimy to dopiero w momencie, gdy ich obecna doniczka staje się za mała, więc mniej więcej co 3 – 4 lata.

A zdjęcia?

Aby sukulenty pięknie się prezentowały musimy zainwestować w ich doniczki. Do wyboru mamy całą gamę wymyślnych opakowań. W sklepach znajdziemy niespotykane, ciosane z drewna bądź kamienne doniczki, geometryczne konstrukcje, porcelanowe czy metalowe osłonki, a nawet takie wykonane z bawełnianego sznurka, przypominające wełnianą czapkę. Wszystko zależy od Waszego pomysłu.

Po piękne doniczki zapraszam Was na stronę DecoBazaar.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *