Dom

Wybór podłóg – decyzja na lata

Kwestia urządzenia i wystroju świeżo wybudowanego domu, czy też wyremontowanego mieszkania jest powodem wielu dylematów i sporów. Zazwyczaj, bowiem budynek jest zamieszkiwany przez kilka osób i część z nich może mieć odmienny gust. Gdy jednak podejmie się już wspólną decyzję, co do ogólnej wizji wystroju trzeba się zastanowić nad wyborem poszczególnych elementów, takich jak meble, tapety, czy też podłogi. Wybór odpowiednich podłóg, jest szczególnie ważny, a zarazem trudny. Jest tak ze względu na to, że podłogi są najszybciej i najłatwiej brudzącym się elementem wystroju pomieszczeń.

Zwłaszcza w pomieszczeniach często odwiedzanych i używanych przez mieszkańców jak i ich gości. Są to na przykład łazienka, kuchnia, salon, czy też przede wszystkim – korytarze. Podłogi w tego typu pomieszczeniach oprócz tego, że powinny być estetyczne powinny także być łatwe do utrzymania w czystości. Dlatego stosuje się w nich głównie podłogi z płytek ceramicznych, czy też, rzadziej, paneli podłogowych. Spełniają one wszystkie wymagania. Przykładowo, wykładzina w korytarzu bardzo szybko będzie się brudziła od butów wchodzących ludzi, co za tym idzie będzie wymagała częstego odkurzania oraz prania. Z czasem zacznie to powodować ogromną irytację.

Dywan będzie natomiast dobry do rzadziej, lub wcale nieodwiedzanych przez gości pomieszczeń, takich jak pokoje dziecięce, czy sypialnie. Tam sprawdzą się one doskonale, ze względu na dużą wygodę, jaką dają. Ich wady natomiast, jakimi jest szybkie zabrudzanie się w tych specyficznych pomieszczeniach nie są widoczne, i nie irytują, gdyż wykładziny w mało uczęszczanych miejscach brudzą się powolnie i wcale nie wymagają częstego sprzątania. Poszukując odpowiedniego materiału do pokrycia podłogi, powinno się, więc dobrze przemyśleć role poszczególnych pomieszczeń, oczekiwania, oraz kwotę, jaką się dysponuje. Nie warto się też zbytnio spieszyć.

Lepiej obejrzeć oferty kilku marketów budowlanych, kilku sklepów internetowych i dopiero podejmować naprawdę przemyślaną decyzję, gdyż decyzja o wyborze podłóg nie jest decyzją, której efekty będą odczuwane przez miesiąc czy rok, ale kilka, czy też nawet kilkanaście lat.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *