uszczelki w spłuczce
Porady

Wymiana uszczelki w spłuczce – krok po kroku

Częstym powodem przecieków w łazienkach i toaletach jest gumowa uszczelka znajdująca się na kołnierzu między spłuczką a misą ustępową. Z czasem guma niszczeje i pęka, przez co woda znajduje drogę ucieczki. Dowiedz się, jak samodzielnie wymienić uszkodzoną część.

Krok 1

Najpierw zamknij dopływ wody do spłuczki. Zrobisz to naciskając oba przyciski, które uruchamiają wypływ wody. W przypadku bardziej skomplikowanych mechanizmów, weź w palce przegrodę między przyciskami. Całkowicie wykręć korpus złożony z przycisków, obracając go w lewą stronę. Zdejmij ze spłuczki ceramiczną pokrywę.

Krok 2

Chwyć za tak zwany dzwon spłukujący. Jest on usytuowany w centralnej części mechanizmu spłukującego. Delikatnie obróć go w lewą stronę. Następnie wysuń dzwon z gniazda w dolnej części spłuczki i wyciągnij ku górze. Warto pamiętać, że dzwony mocuje się na ich osadzie połączeniem bagnetowym.

Krok 3

Zdejmij uszkodzoną uszczelkę z dolnej części walca i wymień ją na nową. Miękką ściereczką przetrzyj w spłuczce gniazdo dotykające gumowego elementu. Wsuń z powrotem dzwon wyposażony w nową uszczelkę w gniazdo i przekręć go lekko w prawo. Nałóż ceramiczną pokrywę spłuczki i dokręć usunięte wcześniej przyciski.

Alarmujące sygnały – pora na zmianę uszczelki

Jeśli usłyszysz, że spłuczka ciągle napełnia się wodą, chociaż nie była opróżniana przy spłukiwaniu, oznacza to drobną awarię mechanizmu spustowego. Zwykle w tej sytuacji za problem odpowiada niesprawna uszczelka, nieustannie przepuszczająca wodę, dopóki spłuczka nie zostanie opróżniona. Nową część, która ma zastąpić pęknięty gumowy element, kupisz w każdym sklepie hydraulicznym albo w większości marketów budowlanych.

Jak sprawdzić przeciek spłuczki

Aby dowiedzieć się, czy mechanizm spustowy przecieka, zabaw wodę w spłuczce farbą akwarelową. Jeżeli swój kolor zmieni też woda w misce ustępowej, świadczy to o uszkodzeniu uszczelki zamocowanej przy dzwonie spłukującym.

Uszkodzenie uszczelki często jest niezauważalne, dlatego w przypadku gdy odnajdujesz wilgotne plamy na podłodze z tyłu misy ustępowej, warto sprawdzić stan uszczelki. Wymiana wadliwego elementu nie zajmuje zbyt wiele czasu, w dodatku okazuje się bardzo prosta.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *