świąteczne dekoracje
Porady

Świąteczne dekoracje – 5 inspirujących propozycji

Święta zbliżają się wielkimi krokami. Jest to szczególny czas, podczas gdy ludzie przebywają większość czasu w domowym zaciszu, otoczeni gronem najbliższych. Warto, aby w domu zagościły odpowiednie dekoracje, które pozwolą każdemu poczuć magię świąt, a także oczarują gości. W takich warunkach zdecydowanie przyjemniej śpiewa się kolędy i zajada świąteczne przysmaki. Niemniej jednak, niektórzy nie mają pomysłu, jak się za to zabrać. Artykuł przedstawia 5 inspiracji, które mogą okazać się bezcenne.

Świąteczne tekstylia

Ten element stanowi właściwie podstawę wszystkiego. Aby każdy domownik zauważył, że w domu zagościł już duch świąt, to powinny pojawić się świąteczne tekstylia. Chodzi w tym wypadku o poduszki, pościel, narzuty, obrusy. Wystrój powinien być inny, niż jest stosowany na co dzień. Zieleń, czerwień oraz złote, brązowe i żółte dodatki to barwy, które są dotychczas uznawane za świąteczne odcienie. Wystarczy popatrzeć na kolor ścian i rodzaj podłogi, aby skomponować idealną mieszankę i celebrować ten szczególny czas.

Lampki

Klasyczne rozwiązanie, ale sprawdzone i efektowne. Sprawdza się zarówno w niewielkich mieszkaniach, jak i dużych domach jednorodzinnych. Kwintesencja polega na odpowiednim wykazaniu się kreatywnością. Można oświetlić skromnie, np. sam salon, aby spełniał on funkcję miejsca rozmów z rodziną. Jeśli ktoś nie jest minimalistą, to lepiej, żeby świąteczne lampki ozdobiły wnętrze każdego pokoju, a także drzwi wejściowe i ganek. Oczywiście trzeba do tego podejść z głową. Chodzi tu o zapewnienie odpowiedniej przestrzeni, ponieważ zbyt przesycone pomieszczenie odniesie wręcz przeciwny rezultat do zamierzonego. Ostatecznie wystarczy zgasić światło i rozkoszować się migającą, zmieniającą się na różne sposoby gamą rozmaitych kolorów.

Choinka

Element ozdobny, zahaczający o element tradycji, który powinien znajdować się w każdym domu. Istnieje ogromny spór na temat, czy zdecydować się na żywe drzewo, czy sztuczne. Z pewnością zależy do od preferencji, jednak żadna imitacja choinki nie dostarczy tyle zapachu i świeżości, co prawdziwa jodła, świerk czy sosna. Co prawda wiąże się to z nadmiernym sprzątaniem, ale takie porządki zaliczają się do tych przyjemnych. W większości przypadków choinka ma swoje stałe miejsce w salonie, jednak można poeksperymentować albo zainwestować w kilka mniejszych drzewek, które zagoszczą w sypialni lub na parapecie w kuchni.

Świece zapachowe

Jak sama nazwa wskazuje, aby w pełni poczuć magię świąt nie wystarczy odpowiedni wystrój, ale niezbędny jest także wyjątkowy zapach. Doskonale sprawdzają się w tym świece zapachowe.  Cudnie jest wejść do swojej posesji i w pierwszej chwili poczuć aromatyczny zapach cynamonu bądź goździków. Na samą myśl o nich człowiek chce włączyć świąteczną playlistę i ubierać choinkę. Ciekawym zapachem świec, które równie dobrze dostarczą świątecznego klimatu jest aromat sosny lub pierniczków.

Kwiaty

Wchodząc w głębsze szczegóły, których umiejscowienie zaowocuje magią świąt są odpowiednio dobrane kwiaty. Warto, aby stół obfitował w czerwono krwistą gwiazdę betlejemską. Dla mniej zorientowanych – wilczomlecz. Niedroga roślinka, wnosząca maksimum radości w domowe zacisze, a przede wszystkim przypomina ludziom, po co obchodzi się święta. Nie może zabraknąć odrobiny jemioły lub pojedynczych gałązek świerka, najlepiej srebrnego. Doskonale komponują się ze świątecznymi lampkami.

Korzystając z wymienionych propozycji można zapewnić klimat, który wprowadzi świąteczny nastrój w domowe zacisze. Warto jednak pamiętać, że są to tylko inspiracje. Ilość sposobów udekorowania domu nie zna granic. Każdy może to zrobić według swojego uznania i preferencji. Najważniejsze, żeby pięknie udekorowanym domem cieszyć się w gronie najbliższych.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *