materac
Sypialnia

Jaką twardość materaca wybrać?

Chcąc zapewnić sobie odpowiedni wypoczynek oraz zdrowy kręgosłup powinniśmy zastanowić się dobrze nad doborem idealnego materaca. Nie każdy wie, że problemy ze snem, zmęczenie oraz bóle mięśni czy stawów wywodzą się z tego, że nie wysypiamy się we własnym łóżku. Jaka może być przyczyna? Zbyt miękki bądź zbyt twardy materac może być tu winnym. W jaki sposób go dobrać, aby mieć pewność, że jest w porządku?

Czemu to takie ważne?

Źle dobrany materac nie tylko nie pozwala nam na dobry wypoczynek i pogarsza samopoczucie, ale również sprawia, że nasze plecy popadają w ruinę. Jeśli zależy nam na prostym i zdrowym kręgosłupie powinniśmy o niego zadbać a jednym z poważniejszych kroków poczynionych w tym kierunku będzie zakup odpowiedniego materaca. Bardzo dobrym produktem są materace Hypnos w Centrum Materacy. Warto się nad nimi zastanowić, ponieważ charakteryzuje je naprawdę wysoka jakość.

Jaką twardość wybrać?

Klasyfikacja jest prosta – od tego, który jest najbardziej miękki po ten najtwardszy. H1 jest to stopień, przy którym możemy spodziewać się tego, że zapadniemy się w swoim łóżku. Jest to bardzo przyjemne uczucie, ale tylko dla osób, które nie przekraczają 60 kilogramów. Cięższe osoby nie będą się na takim materacu wysypiać, ponieważ nacisk ich kręgosłupa na powierzchnię będzie zbyt duży. Oczywiście to zależy również ich wzrostu i choć to waga jest głównym wyznacznikiem zakupu materaca to jednak nacisk rozkłada się inaczej przy 180 centymetrach a inaczej przy 155 centymetrach. Kolejnym stopniem twardości jest H2 a zatem średnio twardy materac przeznaczony dla osób, które ważą między 60 a 80 kilogramów. Ostatnim, najtwardszym typem materacy są produkty oznaczone symbolem H3, w które powinny się zaopatrzyć osoby ważące powyżej osiemdziesięciu kilogramów.

Do kogo dobrać podwójny materac?

Bardzo ważne jest przy wyborze materaca do łóżka dla dwóch osób, aby dostosować go do tej, która jest cięższa. Dużo większą szansę na przyzwyczajenie się i spokojny sen ma bowiem szczupła osoba na twardym materacu niż cięższy człowiek na zbyt miękkim materacu. To dość istotne nie tylko pod względem wygody. Za miękki materac może się również odbić dość mocno na zdrowiu więcej ważącej osoby – kręgosłup bowiem pozostaje wówczas przez długi czas w nienaturalnej pozycji, co sprzyja jego wygnaniu się i powstawaniu niezdrowej krzywizny. Przy długotrwałym korzystaniu ze źle dobranego produktu osoba taka może odczuwać dość dużej dolegliwości ze strony kręgosłupa.

Przede wszystkim należy sprawdzić

Jak już zostało wspomniane – wybór materaca to kwestia bardzo indywidualna i dość skomplikowana. Każdy powinien zatem wypróbować kilka rodzajów i zdecydować się na ten, który odpowiada mu najbardziej. Różne są preferencje i to od nich zależy dobry sen oraz wygoda użytkowania. W razie potrzeby można również zasięgnąć opinii doradcy, który z pewnością da kilka cennych wskazówek dotyczących wyboru idealnego materaca.

Dobry sen to podstawa higienicznego trybu życia. Aby na tym polu osiągnąć sukces często wystarczy jedynie poświęcić odrobinę uwagi i czasu na to, żeby dobrać idealny materac. Wówczas może to poskutkować lepszym samopoczuciem, większą ilością energii i dobrym, pełnowartościowym wypoczynkiem.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *