drzwi zewnętrzne
Dom

Wybieramy drzwi zewnętrzne i drzwi wewnętrzne

Przekroczenie przez progi jakiegokolwiek obiektu i pomieszczenia odbywa się za pomocą drzwi. Okna i drzwi stanowią niezbędny element wystroju i zamknięcia. Oto kilka informacji i porad na temat drzwi zewnętrznych i drzwi wewnętrznych, z uwzględnieniem ich najlepszego wyboru.

Kilka słów o drzwiach

Drzwi określa się mianem przegrody, przeważnie pionowej a nie poziomej, którą można otworzyć i zamknąć i która poprzez to stanowi zamknięcie w ścianie. Na drzwi składają się element ruchomy, czyli skrzydło, a także element nieruchomy, czyli ościeżnica. Drzwi mogą pełnić następujące funkcje, choć nie muszą pełnić wszystkich jednocześnie: zamykanie pomieszczenia, ochrona przed włamaniem, ochrona przed ciepłem, ochrona przed światłem, ochrona przed hałasem, odgrodzenie przeciwpożarowe, zapewnienie warunków ewentualnej ewakuacji, czy dekorowanie elewacji budynku (sprawdź drzwi Piaseczno na anexokna.pl).

Kilka słów o rodzajach drzwi

Wylicza się wiele rodzajów drzwi, między innymi: klasyczne, zawiasowe, obrotowe, wahadłowe, przesuwane, harmonijkowe, składane, rolowane, odchylane, odskokowo-przesuwne oraz odstawiane. Klasyfikuje się drzwi również na prawe i lewe w zależności od tego, po której stronie znajdują się zawiasy oraz czy się je ciągnie, czy pcha. Najważniejsza klasyfikacja drzwi dotyczy jednak ich usytuowania, czyli drzwi zewnętrznych i drzwi wewnętrznych. Drzwi zewnętrzne stanowią wejście do budynku, domu, mieszkania, czy apartamentu, z kolei drzwi wewnętrzne stanowią wejście do konkretnych pomieszczeń, na przykład pokoju, przedpokoju, kuchni, jadalni, czy łazienki.

Jak powinny wyglądać drzwi

Drzwi powinny odznaczać się właściwą estetyką, to znaczy pasować wyglądem do stylistyki miejsca, w którym się je montuje. Ponadto drzwi powinny okazać się pragmatyczne, czyli jak najlepiej spełniać swoją funkcję. W przypadku drzwi zewnętrznych i niektórych drzwi wewnętrznych ważna kwestia to antywłamaniowość drzwi. Przede wszystkim jednak przy wyborze drzwi zwraca się uwagę na ich trzy parametry: wymiaru, współczynnika przenikania ciepła U oraz izolacyjności akustycznej.

1 parametr wyboru drzwi – wymiar

Standardowe wymiary drzwi wynoszą 90 centymetrów szerokości o 201 centymetrów wysokości. Ich szerokość i wysokość generalna wynosi jednak 15 centymetrów więcej, aby oprócz skrzydła zamontować ościeżnicę. Wymiar drzwi zewnętrznych i wewnętrznych liczy przeważnie tyle samo.

2 parametr wyboru drzwi – współczynnik przenikania ciepła U

Każde drzwi w jakimś stopniu przepuszczają ciepło, co określa współczynnik przenikania ciepła U. Jego średnia wartość równa się 1-2/W/(m2*K). Współczynnik przenikania ciepła U w drzwiach liczy mniej w drzwiach zewnętrznych, a więcej w drzwiach wewnętrznych.

3 parametr wyboru drzwi – izolacyjność akustyczna

Każde drzwi mniej lub bardziej przepuszczają dźwięki, co określa izolacyjność akustyczna. Jej średnia wartość równa się 30 decybeli. Izolacyjność akustyczna w drzwiach liczy więcej w drzwiach zewnętrznych, a mniej w drzwiach wewnętrznych.

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *