oświetlenie
Oświetlenie

Dodatkowe punkty świetlne w salonie – na co warto się zdecydować?

Odpowiednie oświetlenie pomaga stworzyć atmosferę bezpieczeństwa i spokoju. Pozwala na przekształcenie salonu w komfortowe miejsce wypoczynku, gdzie będziemy oddawać się przyjemnościom i rozrywkom. Najbardziej reprezentacyjny pokój w naszym mieszkaniu wymaga odpowiedniej oprawy, zaaranżowanie dodatkowych punktów świetlnych wydaje się zatem bardzo korzystnym wyborem.

Sufit

Ciekawy efekt gwarantuje zastosowanie na nim oświetlenia punktowego. Emituje ono mocne i wydajne światło wspaniale rozjaśniające niewielkie pomieszczenia. Jeśli w naszym pokoju dysponujemy sufitem podwieszanym, warto podświetlić go taśmą LED. Uzyskamy w ten sposób przyciągającą wzrok łunę nadającą wnętrzu nowoczesny charakter. Jeśli posiada ona opcję zmiany regulowania koloru, możemy dopasować barwę poświaty do aktualnego nastroju. Najbardziej widowiskowe rozwiązanie to instalacja oświetlenia imitującego rozgwieżdżone niebo. Składa się ono ze światłowodów z migoczącym końcem i wmontowanym generatorem. Mają one różną średnicę i moc. Świetliste punkciki na suficie wprowadzą do salonu atmosferę relaksu i staną się niebanalną ozdobą. W ciemnych pomieszczeniach opłaca się rozważyć ulokowanie źródła światła w przeszklonej wnęce w suficie. Z powodzeniem będą naśladować okna i rozjaśnią pokój skuteczniej niż kinkiety i reflektory.

Podłoga

Oświetlenie podłogowe to łatwy i niebywale efektowny sposób na zapewnienie dodatkowego źródła światła i zaaranżowanie ultranowoczesnego wnętrza. Umieszczenie dodatkowych punktów świetlnych w podłodze lub  listwach przypodłogowych to rozwiązanie nieoczywiste i ciekawe. Niektóre z nich wyposażono w czujnik ruchu, ułatwiając poruszanie się po mieszkaniu w ciemnościach. Dodatkowo warto ustawić lampy podłogowe w salonie, których piękne, zdobione abażury mogą w dużej części dodać pomieszczeniu uroku.

Ściany

Umieszczone na nich dodatkowe punkty świetlne fantastycznie podkreślą niestandardową fakturę ściany. Dobrze jest zatem zamontować je przy wykończeniu z naturalnego kamienia lub cegieł. Z kolei zawieszenie podświetlanych paneli przełamie konwencję wzorzystej tapety. Często podświetla się ścianę z zawieszonym na niej telewizorem, alby wydzielić strefę funkcjonalną w pomieszczeniu.

Światło na każdy detal

Oprócz funkcji praktycznych, ledy mogą pełnić funkcję wyjątkowej dekoracji. Z powodzeniem wykorzystuje się je do podświetlenia obrazów, luster, figurek i ramek ze zdjęciami. Efektownym rozwiązaniem jest podświetlenie karniszy ledami. Trzeba jednak pamiętać, by utrzymywać tkaninę w idealnym stanie – nietypowy akcent uwypukli wszelkie zabrudzenia.

Meble

Dodatkowe punkty świetlne stosuje się często do eksponowania półek. Rozjaśniają też bardzo ciemne płaszczyzny. W ofercie niektórych sklepów dostępne są specjalnie zaprojektowane podświetlane meble. Nadają one wnętrzu futurystyczny charakter i zachwycają oryginalnym podejściem do kwestii oświetlenia.

Umieszczenie w salonie dodatkowych punktów świetlnych często wiąże się z odejściem od czysto praktycznych funkcji na rzecz ozdobności i budowania odpowiedniego nastroju. Aranżując oświetlenie pomieszczenia warto zachować umiar. Zbyt wiele rodzajów światła może powodować dyskomfort i męczyć oczy.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.