porcelany
Kuchnia

Serwis obiadowy z porcelany – jak wybrać?

Kiedy podajemy obiad gościom to najczęściej chcemy, aby forma dorównywała treści. Innymi słowy – pragniemy zrobić to w sposób elegancki i wykwintny. Do tego przyda się jednak ładny zestaw obiadowy, najlepiej z porcelany. W jaki sposób wybrać go, aby służył nam przed dłuższy czas a naszych gości zachwycał?

Co powinno wchodzić w jego skład?

Zastanów się na ilu gości się szykujesz. Zestawy są różne – cztero-, sześcio- bądź dwunastoosobowe. W razie większego oblężenia możesz zakupić nawet taki na 24 osoby. Powinien on zawierać talerze płytkie oraz głębokie, wazę na zupę, sosjerkę a czasami również półmiski. W zależności od wielkości zestawu – w różnej ilości. Do tego możesz dokupić komplet deserowy i w tym przypadku również dostępne są różne jego wielkości. Znajdować się w nim powinny talerzyki małe, filiżanki, dzbanek oraz cukierniczka. Często można znaleźć też zestawy z dzbanuszkiem na mleko. Ważne, aby komplet obiadowy i deserowy były w takim samym stylu i posiadały identyczny wzór. Muszą do siebie pasować. Na rynku dostępnych jest wiele różnych, pięknych zestawów, na które warto zwrócić uwagę. Jeżeli jednak chcesz zakupić naprawdę wyjątkowe i niepowtarzalne komplety to sprawdź tutaj.

Czemu akurat porcelana?

Przede wszystkim jest ona bardzo elegancka i luksusowa. Należy o nią dbać, ponieważ jest krucha i unikalna. Ceniona jest głównie za swoją wyjątkowość, często bowiem naczynia porcelanowe mają niepowtarzalne wzory i właściwie można traktować je bardziej jak dzieła sztuki niż rzeczy, na których podaje się jedzenie. Doskonale dopełnią każdy posiłek i podkreślą jego estetykę. Porcelany z pewnością nie zastąpi byle jaki talerz, szczególnie jeśli obiad ma wyglądać na ekskluzywny, drogi i dobry. Co prawda nie dodaje smaku potrawie, ale jak wiadomo – je się również oczami, a naczynia z tego materiału z pewnością będą w stanie zaspokoić potrzeby wizualne nawet najbardziej wybrednej osoby.

Jak o nią dbać?

Decydując się na porcelanę powinno się mieć świadomość, że wymaga ona specjalnego traktowania. Naczynia z tego materiału należy traktować z należytym im szacunkiem i delikatnością. Przed użyciem umyj porcelanę łagodnym środkiem, ale zdecydowanie ręcznie i pamiętaj, żeby nie używać w żadnym wypadku szorstkich ani ostrych ściereczek. Szczotki również odpadają, o ile nie chcesz zniszczyć dekoracji i porysować naczynia. Jeśli zestaw nie jest zdobiony złotem ani platyną to możesz ewentualnie włożyć go do zmywarki, jednak ostrożnie i pamiętając o tym, że program mycia musi być ustawiony na delikatny a środku użyte do zmywania powinny być dedykowane dla porcelany. Naczyń z tego materiału nie należy używać jednak w mikrofalówce, szczególnie jeśli zawierają ozdoby z dodatkiem złota bądź platyny. Ważne jest również to, żeby unikać gwałtownych zmian temperatur. Porcelana wytrzyma do 100°C, jednak podgrzewana powolutku.

Wybór naczyń porcelanowych jest bardzo dobrym pomysłem, jeśli zależy nam na eleganckim, wyjątkowym zestawie obiadowo-kawowym. Warto jednak pamiętać o tym, że na co dzień dbanie o porcelanę może być męczące, dlatego powinna być ona wyciągana tylko od święta. Wtedy nie narażamy jej również na szybkie zużycie i zniszczenie.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.