meble łazienkowe
Łazienka

Meble łazienkowe – czym powinny się charakteryzować?

Decydując się na zakup poszczególnych elementów wyposażenia łazienki mamy przede wszystkim na uwadze ich estetykę i praktyczność. Jednak wybierane przez nas modele nie powinny być jedynie ładne, stylowe i funkcjonalne. Czym jeszcze powinny odznaczać się idealne meble łazienkowe?

Dopasowanie do metrażu i armatury

Planując kupno danego sprzętu należy wziąć pod uwagę, jaką ilością przestrzeni będziemy dysponować. W aranżowaniu małej łazienki lepiej zdecydować się na te o mniejszych wymiarach. Trzeba również uwzględnić odstępy pomiędzy poszczególnymi urządzeniami. Warto wykorzystać miejsce pod umywalką i zamontować tam szafkę, dzięki czemu zyskamy dodatkowy schowek na środki czystości lub kosmetyki.

Oszczędzanie centymetrów

Wybierając podwieszane meble łazienkowe dodatkowo powiększamy optycznie urządzane wnętrze. Co więcej, takie rozwiązanie ułatwi utrzymywanie pomieszczenia w czystości – można swobodnie myć niezagospodarowane kafelki.

Przedmioty ukryte za drzwiczkami

Najlepiej kupować zamykane szafki. Pozwolą one na schowanie środków czystości i przyborów toaletowych przed wzrokiem osób korzystających z łazienki. Wzmaga to wrażenie uporządkowania i harmonii.

Taniej w zestawie

Zakup gotowego pakietu mebli to oszczędność czasu i pieniędzy. Nabywca zyskuje pewność, że wszystkie elementy wyposażenia pasują do siebie i zaprojektowano je tak, by w pełni zaspokajać potrzeby użytkowników. Czasem można liczyć na promocje w sklepach z branży wnętrzarskiej – cały komplet kupuje się wówczas w atrakcyjnej obniżonej cenie.

Materiał odporny na działanie wody

W łazience panuje specyficzny mikroklimat, w związku z czym umieszczone w niej sprzęty są narażone na działanie wilgoci. Okucia powinny być zabezpieczone przed rdzą. Z kolei materiał, z którego wykonuje się meble łazienkowe musi być trwały, odporny na wodę i wytrzymały. Doskonale sprawdzają się płyty HPL. Charakteryzuje je solidność i wysoka jakość wykonania. Nie są podatne na zniszczenia spowodowane ekspozycją na wilgoć i ciepło. Inny zalecany materiał to drewno – szlachetne i piękne. Warto wybierać gatunki bogate w naturalne oleje stanowiące nieprzepuszczalną barierę ochronną. Projektanci zachwalają cedr, mahoń i teak. Meblom fornirowanym, laminowanym i akrylowym nie straszne są uszkodzenia mechaniczne i wysokie temperatury. Akrylowe opierają się ścieraniu, zarysowaniom i łatwo je czyścić. Podobnymi właściwościami odznaczają się meble foliowane. Jedyna wada laminowanych płyt MDF to rozwarstwianie się pod wpływem wody.

Dominujące barwy

Kompletując wyposażenie łazienki warto ustalić, jaki kolor będzie królował w aranżowanym wnętrzu. Meble powinny pasować do siebie nie tylko pod względem barwy i faktury, ale też stylu i kształtu. Oferta salonów i projektantów wydaje się niezwykle bogata, dlatego znalezienie sprzętów odpowiadających naszym oczekiwaniom nie sprawi nam kłopotu.

Meble łazienkowe muszą być dostosowane do gustu i potrzeb ich użytkowników (sprawdź meble łazienkowe w Defra). Ważne są także trwałość, odporność na wilgoć i ergonomia. Uwzględniając wszystkie z powyższych wyróżników idealnego wyposażenia, zyskuje się komfort i funkcjonalność, którymi można cieszyć się przez lata.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.