łazienka
Łazienka

Powierzchnia użytkowa łazienki – sprytne pomysły na aranżację

W dzisiejszych czasach łazienka stała czymś więcej niż pomieszczeniem sanitarnym – coraz częściej korzystamy z niej, by zrelaksować się po ciężkim dniu spędzonym w pracy czy szkole. Dodatkowo łazienka stała się niejako ozdobą współczesnych mieszkań. Dlatego tak ważne jest, by była odpowiednio zaaranżowana – łącząc piękno z funkcjonalnością.

Na rynku znajdziemy jednak dziesiątki modeli armatury, setki płytek i niezliczoną wręcz ilość dodatków – ogromy wybór sprawia, że znalezienie idealnego konsensusu może okazać się skomplikowane, zwłaszcza dla osób, które z wnętrzarstwem mają niewiele wspólnego. Jak więc urządzić łazienkę tak, by pasowała do wystroju mieszkania i spełniała wszystkie zadania?

Po pierwsze funkcjonalność

Nie ma bowiem nic gorszego, niż piękna łazienka, w której wyposażenie włożyliśmy całe oszczędności, a z której korzystanie jest zwyczajnie nie wygodne. Najważniejsze będzie zagospodarowanie przestrzeni tak, by móc bez utrudnień poruszać się w łazience. Jeżeli trzymasz w niej dużo sprzętów jak  choćby pralka czy suszarka, postaraj się umieścić je w miejscach, wokół których jest sporo przestrzeni, tak by standardowe pracy nie były  utrudnione.

Pamiętaj też o urządzeniach sanitarnych – jeżeli umywalka będzie zbyt oddalona od toalety, korzystanie z obu może okazać się bardzo niewygodne. To samo tyczy się szafek czy półek, na których przechowujemy kosmetyki do codziennej pielęgnacji, najlepiej jeżeli znajdą się one bezpośrednio w okolicach zlewu – zaoszczędzimy dzięki temu odrobinę cennego czasu.

Dużo zależy od metrażu

Rozmiary naszej łazienki powinny mieć priorytetowe znaczenie podczas jej aranżacji. Jeżeli dysponujemy dużą przestrzenią, musimy jedynie uważać by niepotrzebnie jej nie zagracić. Nice gorzej sytuacja ma się w małych łazienkach – można jednak zastosować kilka trików, dzięki którym wizualnie powiększycie powierzchnie takiego pomieszczenia. Wystarczy bowiem duże lustro lub fototapeta, dzięki którym łazienka będzie wydawać się większa.

Pamiętajcie o domownikach

Łazienka jest pomieszczeniem, z którego korzystać będą wszyscy domownicy (oraz goście), dlatego bardzo ważne jest by dostosować ja do potrzeb całej rodziny. Zwłaszcza jeżeli w  domu są małe dzieci – pamiętajcie  wówczas, że mogą one mieć problem z korzystaniem z urządzeń sanitarnych – warto zainwestować w podstawki pod toaletę czy schodki, które ułatwią korzystanie z umywalki. Dobrym pomysłem będzie też dywanik antypoślizgowy, który zapewni najmłodszym bezpieczeństwo.

Indywidualne upodobania

To chyba najważniejszy  wyznacznik tego, co powinno znaleźć się w waszej łazience. Zanim weźmiecie się za remont, spokojnie przeanalizujcie to, co zazwyczaj robicie w łazience. Jeżeli uwielbiacie delektować się winem podczas długiej kąpieli przy akompaniamencie muzyki, dobrym rozwiązaniem będzie lampa łazienkowa, która stworzy odpowiedni klimat.

Osoby, które wolą raczej relaks z książką czy filmem powinny pomyśleć o zakupie szafki do łazienki, na której będą mogły trzymać ulubione lektury czy czasopisma. Ciekawym rozwiązaniem będzie tez półka na wannę, która ułatwi korzystanie z urządzeń elektronicznych – jak choćby tablet, zapewniając przy tym większe bezpieczeństwo sprzętu.

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. Płytki Ceramiczne Końskie says:

    Świetny wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *