żarówki w łazience
Oświetlenie

Żarówki do łazienki – jakie wybrać?

Remontując i urządzając łazienkę często nie przywiązujemy uwagi do tego, jak ważne jest jej oświetlenie. To duży błąd, ponieważ efekt całościowy wnętrza nierzadko zależy właśnie od światła, jakie jest w nim zamontowane. Nie inaczej jest w przypadku łazienki, jednak w tym specyficznym pomieszczeniu oprócz podkreślenia estetyki wnętrza oświetlenie gra również bardzo ważną rolę użytkową. Dlatego tak ważne jest zastanowienie się zarówno nad ilością zamontowanych żarówek jak i najważniejszymi miejscami. Oczywiście nie mniej ważna jest jakość zakupionych produktów a także ich rodzaj.

Gdzie umieścić żarówki w łazience?

Przede wszystkim należy oświetlić wnętrze tak, aby było to praktyczne. Źródeł światła najczęściej potrzebnych jest kilka. Podstawowe miejsca, gdzie powinniśmy zamontować żarówki w łazience to przede wszystkim lustro, umywalka, kabina prysznicowa albo wanna oraz oświetlenie, które rozjaśnia miarowo całe pomieszczenie.

Jaki rodzaj żarówek?

Nie należy w łazience montować żarówek energooszczędnych. Chociaż są bardzo cenione i niemniej popularne to akurat w tym pomieszczeniu, ze względu na zdrowie nasze i innych domowników, powinniśmy z nich zrezygnować. Dlaczego? Ze względu na specyficzne warunki, które panują w łazience, to znaczy wilgoć i temperaturę. Żarówki energooszczędne, jeśli mają styczność z wilgocią, mogą produkować opary rtęci, które jak wiadomo są niezwykle niebezpieczne dla organizmu ludzkiego. Oprócz tego żarówki energooszczędne mają długi czas nagrzewania się a to jest w tym przypadku ich duża wada. Wyobraźmy sobie bowiem, że spieszymy się do pracy a nie mamy możliwości pomalowania się przy odpowiednim świetle, ponieważ żarówka wciąż się nie nagrzała. Irytujące, prawda?

W łazience można natomiast używać oświetlenia LED, bez większych przeszkód. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to czy są one odpowiednie do używania w trudnych warunkach, jakie panują w łazience. Istnieje jeszcze coś takiego jak współczynnik IP, który podczas dokonywania wyboru żarówek do łazienki może być niezwykle przydatny. Wyraża on stopień, w jakim chronione jest urządzenie elektryczne, w tym żarówki, przed działaniem czynników zewnętrznych, np. wody. Do łazienek oraz pomieszczeniach, w których panuje wysoka wilgotność, zalecane są żarówki o współczynniku tym wyższym niż IP 43. Informacja o tym parametrze podana jest w każdym przypadku na oprawie świetlnej.

Wybór żarówek do łazienki nie jest prosty ze względu na to, że musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, m.in. ich estetykę, funkcjonalność, wygodę, odpowiednią moc, umiejscowienie, ale także, ze względu na panujące w łazience warunki, bezpieczeństwo użytkowania (sprawdź żarówki do łazienki w Planeta Lamp). Nie jest łatwo uwzględnić wszystko i wybrać idealne oświetlenie tak by spełniało wszystkie podstawowe warunki. Jest to jednak możliwe, jeśli zorientujemy się odpowiednio w ofercie i poświęcimy trochę czasu na wybór naprawdę dobrych żarówek, które nie tylko dadzą nam odpowiednie światło, ale także poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Szczególnie, jeśli chcemy, aby nasza łazienka była dobrze i praktycznie urządzona.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *