okna aluminiowe
Dom

Okna drewniane, plastikowe, czy aluminiowe – które lepsze?

Okna składają się nie tylko z szyb, ale również z ram. Ramy wykonuje się z drewna, z plastiku i z aluminium. W które z nich najlepiej zainwestować?!

Trzy rodzaje okien

Okna stanowią konstrukcję zamykającą otwór w ścianie służący do oświetlania i przewietrzania pomieszczeń. Na okna składają się szyby oraz ramy. Okna klasyfikuje się ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane ramy. W klasyfikacji tej występują trzy grupy okien: okna drewniane, okna plastikowe, a także okna aluminiowe. Wybór okien to zatem przede wszystkim wybór jednego z ich trzech rodzajów. Warto aczkolwiek pamiętać, że pewne okna komponują się lepiej z jednymi, a gorzej z drugimi obiektami. Okna drewniane sprawdzają się w kamienicach i w starodawnych willach. Okna plastikowe sprawdzają się w blokach i nowoczesnych domach. Okna aluminiowe sprawdzają się z kolei w biurowcach i galeriowcach. Z szeroką ofertą okien zaznajomić się można w Anex Okna Piaseczno.

Okna drewniane

Okna drewniane stanowią okna, których szyby mieszczą się w drewnianych ramach. Ich koszt wynosi nieco więcej niż koszt okien drewnianych. Okna drewniane uznaje się za ten rodzaj okien, które wyglądają najlepiej, zwłaszcza lepiej od okien plastikowych. Okna te, wbrew obiegowej opinii, nie są nieszczelne, pod warunkiem, że mają dobry materiał, z którego zostały wykonane. W kwestii grawitacji wentylacyjnej wykazują właściwą szczelność oraz właściwe rozszczelnienie. Okna drewniane okazują się o wiele mocniejsze od okien plastikowych, ale za to bardziej narażają się na zniszczenia, dlatego trzeba co jakiś czas je malować i lakierować. Komponują się najlepiej ze starszą stylistyką.

Okna plastikowe

Okna plastikowe stanowią okna, których szyby mieszczą się w ramach wykonanych z tworzywa sztucznego, a dokładniej z polichlorku winylu określanego jako PCV. Ich koszt wynosi nieco mniej niż koszt okien drewnianych. Okna plastikowe wyglądają dość nowocześnie, zwłaszcza w porównaniu z oknami drewnianymi. Okna te słyną ze swojej szczelności. W kwestii grawitacji wentylacyjnej wykazują zatem właściwą szczelność oraz właściwe rozszczelnienie. Okna plastikowe mogą się rozszerzać pod wpływem ciepła, dlatego trzeba wybrać je w jasnym kolorze odbijającym światło, zwłaszcza jeśli znajdują się po stronie południowej, a także zapewnić im odpowiednią szczelinę. Komponują się najlepiej z nowszą stylistyką.

Okna aluminiowe

Okna aluminiowe stanowią okna, których szyby mieszczą się w metalowych ramach. Ich koszt wynosi sporo, najwięcej spośród wszystkich rodzajów okien, a ponadto w razie ewentualnych uszkodzeń, nie poddaje się ich renowacji, lecz od razu wymianie. Okna aluminiowe wyglądają bardzo nowocześnie. Okna te odznaczają się rewelacyjną termoizolacją, a co za tym idzie ekologią, bo oszczędzają naturalne zasoby zatrzymując ciepło. W kwestii grawitacji wentylacyjnej wykazują się najlepszą szczelnością i rozszczelnieniem. Mogą sprawiać wrażenia chłodnych za sprawą metalowych ram, uchodzących jednocześnie za higieniczne i sterylne. Komponują się najlepiej z nowoczesną stylistyką.

 

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *