Dom Oświetlenie

Klasyczne lampy do wnętrz – czym się charakteryzują?

W dzisiejszych czasach, oświetlenie naszego mieszkania, zyskało ogromne znaczenie. Nie chodzi już tylko o dobre światło, które dotrze do każdego zakątka pomieszczenia. Można pokusić się o stwierdzenie, że lampy są dzisiaj „biżuterią”, naszego domu. Jednak wybranie takiej, która nie tylko idealnie rozświetli wszystkie punkty kluczowe w naszym salonie czy kuchni, ale także będzie perfekcyjnie wpasowywać się w wystrój wnętrza.

Jednak wybór lampy idealniej, może stanowić ogromy problem, zwłaszcza dla osób, które niewiele wspólnego mają z projektowaniem wnętrz. Spowodowane jest to w największej mierze ogromem ofert, dostępnych na dzisiejszym rynku. I o ile ci z nas, którzy zdecydowali się na wystrój mieszkania w stylu nowoczesnym, mogą bez większych problemów znaleźć futurystyczny model, który idealnie wpasuje się w ich mieszkanie. O tyle miłośnicy klasyki, mogą mieć problem ze znalezieniem lampy klasycznej, która nie tylko dopełni aranżacje ich czterech kątów, ale także będzie w pełni funkcjonalna w zakresie oświetlenia.

Po czym więc poznać lampę w stylu klasycznym?

Aby rozpoznać lampę w stylu klasycznym, należy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych czynników, są to :

  • Kształt

Lampy klasyczne, charakteryzują się symetrią, a co może być bardziej symetryczne, niż okrąg. To właśnie ta figura geometryczna, jest motywem przewodnim w klasycznych źródłach oświetlenia. Powinniśmy więc szukać lampy, której klosze lub obudowa, w możliwie największym stopniu kojarzy się właśnie z okręgiem.

  • Klosze

Klasyczne lampy, to w 99 procentach, więcej niż jeden klosz. Najczęściej skierowane są one pionowo w dół, ewentualnie umieszczone pod niewielkim skosem. Jeżeli szukamy wystroju nieco bardziej minimalistycznego, możemy zdecydować się na lampę z trzema kloszami. Jednak w większych pomieszczeniach, lepiej sprawdzą się takie, w których będziemy musieli wykorzystać co najmniej pięć sztuk żarówek. Bardzo często stosuje się także klosze, stylizowane na świece.

  • Zdobienia

Klasyka, to w pewnym sensie synonim przepychu. Tyczy się to też lamp w stylu klasycznym. Szukając takowych, powinniśmy się skupić na tych, które zdobione są złotem, bogatym wzornictwem, a przede wszystkim, szeroko pojętą masywnością – muszą one bowiem od pierwszej sekundy rzucać się w oczy i sprawiać wrażenie ciężkich, wytrzymałych i „agresywnych”

A co z kolorystyką?

Jak już wspominałem, motywem przewodnim powinno być złoto (ewentualnie brąz), są to swego rodzaju symbole bogactwa i przepychu, tak ważnych w klasyce. W zakresie kloszy, dominują biele, beże i kość słoniowa – nie tylko będą pięknie się prezentować, ale przede wszystkim w idealny i klimatyczny sposób rozświetlać wnętrze każdego mieszkania.

Klasyka a nowoczesność.

Największe wyzwanie stanowi połączenie klasycznej lampy z nowoczesnymi rozwiązaniami w zakresie żarówek. Nie trudno bowiem się domyśleć, że nowoczesne świetlówki czy ledy, nie do końca wpasują się w tradycyjny styl klosza i obudowy lampy.

Podsumowując

Trzeba z całą pewnością przyznać, że znalezienie, wybór oraz odpowiednie dopasowanie lampy klasycznej, może stanowić problem nawet dla osób, które mają jako takie pojęcie w zakresie aranżacji i wystroju wnętrz. Jednak ich największą zaletami są szyk, styl i prezencja, dobrze dopasowane, zapewniają bowiem niepowtarzalny wręcz charakter każdego mieszkania.

Sprawdź klasyczne lampy na https://planetalamp.com/klasyczny.

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *