rośliny doniczkowe
Dom Ogród

Przegląd roślin doniczkowych

Wystrój pomieszczeń, w których żyjemy i funkcjonujemy nie powinien opierać się jedynie na wymalowaniu ścian, postawieniu mebli i zawieszeniu dekoracji. Ważny element wystroju stanowi również roślinność. Naprawdę warto się na niej skupić.

Roślinność w wystroju domu

Rośliny to jeden z najważniejszych elementów wystroju pomieszczeń. Sprawdzają się wszędzie – w domach, w szkołach, w miejscach pracy. Po pierwsze pomieszczenia, w których znajdują się rośliny, zdecydowanie lepiej wyglądają. Nie dość, że ożywiają one wystrój, to pasują do każdego wystroju. Po drugie w pomieszczeniach z roślinami lepiej czują się ludzie i zwierzęta. Najprostszy przykład, że człowiek oddychając wdycha tlen a wydycha dwutlenek węgla, rośliny natomiast wdychają dwutlenek węgla a wydychają tlen. Rośliny trzeba jednak odpowiednio dobrać, zarówno pod kątem wystroju, jak też pod kątem warunków. Uprawiać bowiem można wszelkie gatunki roślin, nawet te najbardziej egzotyczne, ale nie zawsze się to udaje. Wszystko zależy od tego co dana roślina lubi. Liczy się odpowiednie dla niej nasłonecznienie, wilgoć i temperatura.

Szeroki wachlarz roślinności

Wśród roślin doniczkowych wylicza się rośliny liściaste, sukulenty, rośliny kwieciste i rośliny owocowe. Rośliny liściaste stanowią najbardziej liczną grupę roślin, do której należą paprocie, palmy oraz rośliny o ozdobnych, dużych liściach. Najpopularniejsze gatunki to juki, krotony, draceny, fikusy, alokacje, kalatey oraz wężownice. Rośliny te, łącznie z palmami, zazwyczaj lubią wodę, ciepłe powietrze i promienie słońca, natomiast paprocie wilgoć i cień. Wśród sukulentów największą popularnością cieszą się kaktusy i aloesy. Z tej racji, iż sukulenty magazynują wodę, czują się doskonale w wysokich temperaturach i w słońcu. Rośliny kwieciste, zwane też kwitnącymi, rosną cały rok, ale tylko w określonej części roku kwitną. Furorę robią zazwyczaj storczyki, ale nie tylko, o czym świadczy popularność również gardenii, hiacyntów i begonii. Rośliny owocowe z kolei wydają co jakiś czas małe owoce. Najczęściej spotkać można drzewka pomarańczowe oraz paprykowe.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *