Pokój nastolatka
Dom Pokój dziecka

Jak urządzić pokój dla nastolatka?

Okres dojrzewania, kojarzy się z buntem, burzą emocji i różnymi, nie zawsze genialnymi pomysłami naszych pociech. Pokoje nastolatków, są w pewnym sensie ich azylem. Ma to być miejsce do nauki, relaksu oraz rozrywki. Dobrze urządzony, pomoże „małolatom’, odpowiednio wypocząć, a kiedy będzie to niezbędne, skupić się na nauce.

 

Jak wie każdy rodzic, nastolatek to istna burza indywidualizmu. A w swoim pokoju, spędza najwięcej czasu – uczy się, relaksuje i zaprasza znajomych. Dlatego tak ważne jest, by urządzając tą przestrzeń, pamiętać o uwzględnieniu, indywidualnych potrzeb naszej pociechy.

Oddzielne strefy do nauki i rozrywki

Nie jest tajemnicą, że młodzi często miewają problem ze skupieniem się na tym co aktualnie robią, zwłaszcza jeśli chodzi o naukę. Dlatego aranżując pokój naszego dziecka, pamiętajmy o wydzieleniu trzech, najważniejszych stref:

  • Strefa nauki

Powinno się tu znaleźć, przede wszystkim biurko – najlepiej, gdyby nie stał na nim komputer, który najczęściej służy rozrywce, więc może działać rozpraszająco.

  • Strefa relaksu

Najczęściej, będzie to również strefa sypialna. To miejsce, będzie największym azylem dziecka, dlatego trzeba pamiętać, by uwzględnić wszystkie jego potrzeby i zainteresowania.

  • Strefa rozrywki

Czyli miejsce w pokoju, w którym nasza pociecha, będzie się bawić i przyjmować gości. To tu najlepiej umieścić niezbędny w dzisiejszych czasach komputer. Warto też pomyśleć o pufach czy krzesełkach, tak by znajomi i przyjaciele, mogli swobodnie usiąść.

Pokój dla nastolatka – najważniejsze porady

Bez względnie trzeba pamiętać, że „naście” lat, to wiek, w którym dzieciaki uwielbiają się wyróżniać. Dlatego właśnie, najlepszym rozwiązaniem będzie urządzenie pokoju tematycznego – zgodnego z zainteresowaniami młodzika. Nie ważne, czy jest to sport, seriale, podróże czy gry komputerowe. Nie ma dobrych i złych zainteresowań (oczywiście w granicach rozsądku), a gdy nastolatek, będzie otoczony tym co naprawdę lubi, łatwiej będzie mu skupić i jeszcze bardziej rozwijać swoje umiejętności.

Pamiętaj o kolorach

Odpowiednia kolorystyka ma wiele zalet. Po pierwsze różne kolory, wpływają na psychikę i ułatwiają chociażby skupienie się na nauce. Dlatego świetnym rozwiązaniem, będzie wydzielenie wspomnianych właśnie stref, przy użyciu odpowiednich kolorów. Przykładowo, malując część pokoju przeznaczoną do nauki, powinniśmy wybrać nasyconą zieleń lub błękit. W strefie relaksu, wykorzystajmy mniej intensywne kolory, natomiast strefa rozrywki, może być już w pełni pomysłem nastolatka – gdy sam urządzi miejsce, w którym będzie przesiadywał ze znajomymi, będzie miał poczucie większej indywidualności, dzięki czemu lepiej będzie się czuł we własnych czterech kątach.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *