kolory
Porady

Popularne kolory w aranżacji mieszkania

Kolor ścian, sufitu a nawet podłogi czy mebli to w dużej mierze kwestia gustu, jednak warto pamiętać, że to jak dobierzemy barwy w naszym mieszkaniu, może mieć spory wpływ na to jak będzie nam się w nim żyć. Psychologowie już jakiś czas temu udowodnili, że niektóre z kolorów, a właściwie ich większość może oddziaływać na nasze samopoczucie. Jak więc dobrać kolorystykę wnętrz, aby nasze mieszkanie było zarówno stylowe, funkcjonalne jak i zapewniało nam warunki odpowiednie do pracy czy wypoczynku?

Psychologia barw

Rożne kolory inaczej oddziałują na naszą psychikę i mają rozmaity wpływ na poszczególne aspekty naszego codziennego życia. Dlatego właśnie należy pamiętać by kolorystykę dobrać odpowiednio do przeznaczenia danego pokoju.

Kolory neutralne – czyli biel oraz szarości. Nie mają one znaczącego wpływu na nasze samopoczucie, traktowane są jak barwy stonowane, spokojne. Dzięki swojej neutralności stanowią doskonały dodatek do innych, zwłaszcza jasnych i spokojnych kolorów.

Kolory relaksujące – jasne, stonowane odcienie takich kolorów jak błękit, zieleń czy brąz. To barwy dzięki którym możemy poczuć się bezpieczni, spokojni. Najlepsze będzie ich zastosowanie w pomieszczeniach przeznaczonych na relaks, jak choćby salon czy sypialnia, jednak w tym drugim przypadku zastosowanie znajdzie też jasny błękit, który może pomóc w zasypianiu.

Kolory poprawiające humor – wyraziste, często ostre, ale też pogodne kolory, jak żółć, pomarańcz czy czerwień (z którą należy jednak uważać, gdyż przy nadmiernej jej ilości może działać przytłaczająco). Te barwy najlepiej stosować w miejscu spotkań, wprowadzają one bowiem w dobry humor, pobudzają do działania a czasem nawet podnoszą ciśnienie krwi. W otoczeniu tych kolorów będziemy czuć się mniej senni i zmęczeni niż choćby otoczeni błękitem.

Kolory do pracy/nauki – w tym przypadku ważny jest charakter w jakim wykorzystywane będzie pomieszczenie. Jeśli nasza praca jest typowo umysłowa, najlepsze będą kolory neutralne, jak wspomniane wcześniej biele i szarości, jednak dobrze sprawdzić może się też beż, natomiast jeśli wykonujemy prace stricte artystyczną lepiej wpłyną na nas intensywne, pomieszane kolory, jak choćby cytrynowy żółty z domieszką zieleni. W przypadku pokoi do nauki, lepsze będą kolory nieco pobudzające, jak pastelowa żółć, która ułatwia koncentrację.

Nastrój nastrojem, jednak co z modą i szykiem?

To że barwy mogą mieć wpływ na naszą psychikę jest pewne, jednak nasze mieszkanie nie istnieje tylko dla nas, każdy chociaż od czasu do czasu miewa gości, a wtedy nasze mieszkanie ma się prezentować modnie i elegancko. Trzeba jednak pamiętać, że moda lubi się zmieniać i zbytnie do niej przywiązanie, może skutkować częstymi remontami, nawet z roku na rok.

W tym roku najpopularniejsze mają być kolory ziemi, związane z bliskością natury. Barwy stonowane, przypominające raczej lasy niż wielkie miasta, czasem jednak dobrze jest przełamać je intensywnością czerwieni lub koloru lilii.

Spragnieni nieco bardziej awangardowych wrażeń, mogą w tym roku pokusić się o wykorzystanie ciemnego grantu, odcieni brązu czy zieleni – zwłaszcza mętna oliwka oraz mięta.

Natomiast minimaliści, skupiający się na bieli i czerni, by pójść z duchem mody mogą zastanowić się nad przełamaniem surowej czerni jaskrawą żółcią lub różem (bez zbędniej przesady oczywiście).

 

Poszukiwaczy informacji na temat modnej, stylowej oraz ponadczasowej aranżacji mieszkania zapraszamy tutaj.

 

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *