Energooszczędny dom – budynek, w którym jest niskie zużycie energii w połączeniu z dobrym klimatem. Oszczędność energii w tych domach może osiągać 90%. Roczne zapotrzebowanie na ogrzewania energooszczędnego domu nie przekracza 15 kWh na metr kwadratowy.
Do tej pory nie ma jednej formalnej międzynarodowej definicji energooszczędnych domów. Jednak w Europie, znajduje się następującą klasyfikację. Całkowite zużycie energii pierwotnej wynosi mniej niż 120 kWh na 1 m2 rocznie. 6 dzielnica – wykonawca domów, pomoże rozjaśnić sprawę.
Domy niskoenergetyczne
Zużywają co najmniej 50% mniej energii niż standardowe budynki zbudowane zgodnie z obowiązującymi przepisami zapotrzebowania energetycznego.
Domy z ultra niskim zapotrzebowaniem mocy
Można je zdefiniować jako budynki, które zapewniają wyższe standardy w zakresie efektywności energetycznej i mają niewielki wpływ na środowisko. Domy o bardzo małej mocy, zużywają 70-90% mniej energii niż tradycyjne budynki.
Najwcześniej znanym energooszczędnym domem jest niemiecki „pasywny” dom. Został on opracowany w Niemczech w latach 90-tych. Przyjmuje się powszechnie za budynek „pasywny”, jeżeli jest zgodny z wymogami opracowanymi przez Niemiecki Instytut dla domów pasywnych. „Pasywny” dom – dom z dobrą izolacją cieplną, w którym utrzymywany jest przyjazny mikroklimat wynikający głównie z ciepła organizmu człowieka, energii słonecznej i urządzeń elektrycznych, takich jak czajnik, kuchenka i tak dalej.
„Domy pasywne” (budynki o bardzo niskim poborze energii, bez tradycyjnych systemów grzewczych) są skuteczne i sprawdzone w surowym klimacie skandynawskim. Te domy mają niewielkie lub żadne straty cieplne.
Domy generujące energię
To budynki, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby. W niektórych przypadkach, nadmiar energii może być sprzedany firmie energetycznej na lato i zostać odkupiony w zimie. Dobra izolacja termiczna, innowacyjny design i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (energia słoneczna, na przykład) sprawiają, że istnienie tych domów staje się możliwe.
Domy z zerową emisją CO2
Termin często stosowany w Wielkiej Brytanii. Ten dom nie emituje CO2. Oznacza to, że sam dom jest samowystarczalny w zakresie energii ze źródeł odnawialnych, w tym energii zużywanej do ogrzewania / chłodzenia budynków, ciepłej wody, wentylacji, oświetlenia, gotowania i urządzeń elektrycznych. W Wielkiej Brytanii, wszystkie nowe domy w 2016 roku będą budowane zgodnie z tym standardem.
Efektywność energetyczna
Efektywność energetyczna staje się jednym z głównych standardów jakości mieszkań. Stopniowo, w miarę pojawieniem się coraz większej liczby domów energooszczędnych, sprzedawać zwykłe domy staje się coraz trudniej bez koncesji w cenie. Koszty ogrzewania są znacznie niższe od wielkości wzrostu kosztów domu i są rodzajem inwestycji w przyszłości. Ta wyższa cena domu energooszczędnego to chyba jedyny poważny minus, który i tak przekształca się w plus już po podsumowaniu rocznych rachunków za energię.