Własna piwniczka na wina to marzenie wielu miłośników tego szlachetnego trunku. Jest to miejsce, w którym nasze najcenniejsze egzemplarze mogą dojrzewać w warunkach znacznie lepszych niż miałoby to miejsce w przypadku barku czy w szafki, sama piwniczka natomiast jest w stanie zapewnić degustacji niepowtarzalną otoczkę.
Piwniczka na wina – złote zasady
Każdy miłośnik wina zdaje sobie sprawę z tego, że długotrwale dojrzewanie w optymalnych warunkach, potrafi nadać trunkowi niepowtarzalnego charakteru. Jeśli pragniemy, aby nasza piwniczka idealnie sprawdzała się przy tego typu zadaniach, a nie jedynie służyła do przechowywania butelek przeznaczonych do bieżącego spożycia, musimy zapewnić naszym winom odpowiednie warunki. Podstawowe zasady, którymi należy się kierować wyglądają następująco:
- ciemność – światło jest jednym z głównych czynników psujących smak i strukturę wina, dlatego też piwniczka powinna być całkowicie odcięta od światła dziennego, natomiast światło sztuczne należy ograniczać, montując żarówki o mocy nie większej niż 60W.
- stała, stabilna temperatura i wilgotność powietrza – odpowiednie warunki to wilgotność na poziomie 60-70% i temperatura 12-13⁰C – niższa niszczy strukturę i aromaty, wyższa – nienaturalne i niepełne dojrzewanie. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na amplitudy temperatur, które dla wina potrafią być zabójcze – wahania nie powinny być większe niż 6⁰C w ciągu roku,
- odpowiednia wentylacja i właściwa izolacja – jest to warunek konieczny, którego niespełnienie może skutkować rozwojem pleśni i powstawaniem nieprzyjemnych zapachów, które z łatwością bywają absorbowane przez wino, należy unikać także bliskiego sąsiedztwa kuchni lub łazienki,
- właściwe podłoże – podłoga powinna znajdować się poniżej poziomu ziemi, najlepiej sprawdzi się podłoże stanowiącego mieszankę żwiru i piasku usypane na klepisku, choć możemy skorzystać oczywiście z innych rozwiązań,
- atmosfera bywa jedną z głównych przyczyn, dla których decydujemy się na piwniczkę, dlatego też warto zadbać o stylowe wyposażenie i ścianę z czerwonej cegły, która nie jest co prawda konieczna w kontekście zapewnienia winu odpowiednich warunków, jednak trudno się nie zgodzić ze stwierdzeniem, że goły beton wpłynie negatywnie na aspekt wizualny pomieszczenia.
Meble i wyposażenie
Jest to element mający decydujący wpływ na wygląd naszej piwniczki, a jak wiadomo to on w dużej mierze tworzy niepowtarzalny klimat degustacji. Głównym elementem, który nas tutaj ogranicza jest budżet i własna wyobraźnia. Pamiętajmy jednak, że półki na wina powinny być solidne i trwałe. Wino musi być przechowywane w pozycji leżącej, dlatego konieczna jest właściwa konstrukcja regałów. Warto zadbać także o łatwy dostęp do poszczególnych butelek oraz podział pomieszczenia na oddzielne strefy z winami do leżakowania i tymi, przeznaczonymi do bieżącej konsumpcji – bliżej wejścia powinny znajdować się te drugie, natomiast bardziej w głębi te, które chcemy przechowywać przez dłuższy okres.
Piwniczka wina to prawdziwa wisienka na torcie naszego domu, co w sposób szczególny docenią miłośnicy tego szlachetnego trunku. Wbrew pozorom jej budowa nie jest szczególnie skomplikowana, a tym co nas ogranicza jest jedynie (lub aż) grubość portfela, indywidualne preferencje i własna kreatywność.