Jak zabezpieczyć dom przed szczeniakiem?

1

Podobnie jak małe dzieci, szczeniaki poznają świat wszystko wąchając i biorąc do buzi. Dzieci jednak nie zostawiamy  na krok, ze szczeniakami bywa różnie. Warto jednak zabezpieczyć odpowiednio dom tak, aby nasz nowy lokator mógł być w nim bezpieczny oraz wyposażyć się w niezbędne dla zwierzęcia karmy, akcesoria itp.

Małe szczenię jest ciekawe świata, wszystko gryzie, wącha, wsadza do pyska, dlatego należy usunąć z jego widoku wszelkie niebezpieczne elementy oraz te bezpieczne, na których nam samym zależy i nie chcemy, aby psina je zniszczyła.

Przestrzeń i legowisko

Na początku musimy się zastanowić jaką przestrzeń chcemy przeznaczyć dla naszego pieska oraz gdzie będzie jego legowisko, najlepiej, aby było to miejsce, w którym psiak będzie mógł obserwować otoczenie. Osoby, które chcą, aby ich zwierzę mieszkało tylko na dworze nie powinny kupować psa zimą. Poza tym w początkowych miesiącach przebywania szczeniaka z nami najodpowiedniej jest wziąć go i tak do domu. Trzymanie maleństwa odosobnionego od rodzeństwa oraz matki od razu na dworze wydaje się złą decyzją. Psy to zwierzęta stadne i potrzebują jak największego kontaktu z człowiekiem. Najlepiej jest trochę poczekać i dopiero jak zwierzę podrośnie powoli przyzwyczajać je do bycia cały czas na zewnątrz.

Wracając jednak do trzymania psa tylko i wyłącznie w domu dobrym pomysłem jest określenie gdzie zwierzę może chodzić, a gdzie nie i przede wszystkim nie powinno mieć dostępu do pokojów dzieci, ze względu na to, że może tam znaleźć wiele elementów do swoich zabaw.

Problematyczne schody

Nie pozwalajmy małym szczeniakom schodzić i wchodzić samym po schodach, znośmy je i wnośmy po schodach dopóki damy radę. Maluch ma jeszcze słabe stawy biodrowe i nie powinien robić tego sam. Zwłaszcza labradory są obciążone genetycznie chorobami stawów, takimi jak dysplazja. Więcej o tej rasie przeczytasz tutaj.

Zabezpiecz podłogi

Przed przybyciem szczeniaka zabezpieczmy odpowiednio podłogi. Dobrym posunięciem jest usunięcie wszelkich dywanów na jakiś czas – ułatwi nam to sprzątanie niemiłych niespodzianek. Nie karzmy zwierząt za to, że załatwiają się w domu – małe zwierzę nie potrafi jeszcze sygnalizować swoich potrzeb i to nasza wina, że nie zdążyliśmy z nim wyjść na dwór.

Schowaj buty

Jeśli nie chcemy, aby nasz pupil polubił gryzienie butów, powinniśmy jeszcze przed jego przybyciem wszystkie obuwie pochować, lepiej, abyśmy w ogóle nie dawali mu takiej możliwości, niż później musieli go oduczyć od tej czynności.

Smaczne meble

Szczeniak gryzie meble z dwóch powodów – może się nudzić, albo swędzą go zęby. W tym czasie powinniśmy zwierzęciu podrzucać zabawki, które ukoją jego problem. Ściany w domu powinny być malowane farbą, wystające kawałki tapety mogą psa zainteresować i zacznie je odrywać.

Niebezpieczna elektryka

Zabezpieczmy wszystko co elektryczne, czyli gniazdka i przewody. Piesek będzie badał wszystko, a jego ciekawość może źle się skończyć. Kontakty zasuńmy np. cięższym meblem, a przewody przyłączmy do wyżej zlokalizowanych gniazdek. Nie mając takiej możliwości postarajmy się je jak najlepiej zasłonić lub odłączać urządzenia jak nas nie ma w domu.

Ostre elementy

Pomyślmy o tym, gdzie w naszym domu są ostre i odstające elementy. Pies podobnie jak dziecko wszystko bierze do pyska, sprawdza, wącha, usuńmy, więc elementy, które mogą być niebezpieczne.

Na koniec poczytajmy o roślinach w naszym domy, czy aby na pewno nie są trujące. Rośliny umieśćmy w miejscach niedostępnych dla zwierzęcia.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

  1. Magda z Szefrolet mówi

    Przydatny wpis, przydałby się taki o kotach : ) Ze swojego doświadczenia wiem, że mały zwierzak bardzo intensywnie poznaje swoje otoczenie. Niestety, najczęściej cierpią na tym meble, firanki, rolety, dywany, tapety i podłogi. Psiak potrafi w jedno popołudnie rozpruć fotel, a z kolei kot skutecznie rozprawi się z luźno wiszącymi zasłonami. Oczywiście przygotowując dom na przyjęcie pupila, miejmy na względzie nie tylko nasze dobra materialne, ale przede wszystkim zdrowie zwierzaka. Bardzo celna uwaga o schodach, dodałabym jeszcze konieczność zabezpieczenia okien przed i balkonu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.