Dom Łazienka

Wanna, prysznic czy może hybryda? Plusy i minusy

Wanna, prysznic a może połączenie obu udogodnień to odwieczny dylemat osób robiących remont łazienki czy wykończających nowe pomieszczenie. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, a wszystko zależy przede wszystkim od naszych potrzeb. Decydującymi sprawami mogą być też ilość miejsca czy cena.  Czym zatem poszczególne z rozwiązań się różnią i jakie są ich plusy oraz minusy?

Wanna a prysznic?

Wanna czy prysznic to chyba dylemat najczęstszy. Jeszcze z dwie dekady temu ten problem nie istniał, gdyż większość mieszkań miało zamontowane wanny. Takie rozwiązanie jest idealne dla osób, które lubią poleżeć w wannie pełnej ciepłej wody, gdyż tego typu kąpiel pozwala nam się zrelaksować, zregenerować, przemyśleć niektóre sprawy czy poczytać. Z wannami wiążą się jednak wady np. ciężko jest z nich korzystać osobom starszym. Wchodzenie oraz wychodzenie może stanowić problem dla ludzi chorych czy w podeszłym wieku. Niby zawsze można zamontować odpowiednie uchwyty lecz w trudniejszych przypadkach nie rozwiązuje to problemu.

Innym czynnikiem, który w przypadku wanien może być zaletą, ale też wadą jest w skrócie czas, a dokładniej jego ilość, którą posiadamy na zrealizowanie kąpieli. Przygotowanie kąpieli w wannie może bowiem trwać tyle, co szybki prysznic.

Wadą wanien jest też zużycie wody. Podgrzanie wody w dzisiejszych czasach jest bardzo drogie, a zbyt częste kąpiele (o higienę raczej społeczeństwo dba) mogą dość srogo uszczuplić nasze konto. W czasie prysznicu wody zużywa się wiele mniej, trwa też on szybciej, więc oszczędzamy czas. Poza tym pod prysznicem również możemy się zrelaksować – pozwalają na to dysze z różnymi formami natrysku (masaż wodny), kabiny mają też często zamontowane radio. Oczywistym jest też łatwiejsze wejście pod prysznic, co ułatwia kąpiel osobom chorym i starszym, możemy też pod prysznicem ustawić krzesło, na którym taki człowiek może spokojnie usiąść i się wykąpać.

Zalety wanny:

  • możliwość długiego relaksu w ciepłej wodzie
  • w wannie komfortowo myje się dziecko
  • mniejsze ryzyko poślizgnięcia się (w sumie to podobne, najlepiej zarówno w brodziku, jak i wannie zamontować specjalne naklejki antypoślizgowe, jednak podczas upadku w wannie, nie wywrócimy się na szklaną kabinę)
  • możliwość zamontowania parawanu

Zalety kabiny prysznicowej:

  • oszczędzamy czas, miejsce oraz wodę

A może hybryda?

Na rynku możemy znaleźć różnego typu rozwiązania. Jednym z nich są szerokie brodziko-wanny, które są wyższe od zwykłych brodzików, ale mają przeszklone drzwi, dzięki którym możemy wejść łatwo do środka. Takie rozwiązanie jest idealne dla osób, które mają w domu starszą osobę, ale lubią brać długie kąpiele w wannie. Innym sposobem są kabino-wanny. Mają one wysokość normalnej wanny, ale góra posiada kabinę, dzięki czemu możemy wziąć też prysznic. To rozwiązanie nie jest jednak polecane dla osób w podeszłym wieku.

Zawsze też jesteśmy w stanie zamontować do zwykłej wanny np. trzyskrzydłowy szklany parawan lub zasłonę, przez co w swojej wannie będziemy mogli skorzystać z funkcjonalności prysznica. Takie rozwiązania posiadają plusy wanny i prysznica, jedynym minusem w tym przypadku jest zajmowanie takiej samej ilości miejsca jak w przypadku wanny.

Każde z powyższych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Warto więc wybrać to, co będzie dla nas najbardziej praktyczne. Hybrydy okazują się tu najlepszym sposobem na kompromis, jednak jeśli nasza łazienka jest mała, lepiej z nich zrezygnujmy i postawmy na zwykłą kabinę prysznicową.

Więcej przydatnych artykułów znajdziesz na blogu Defra.pl.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *