dom przyjazny dla zwierząt
Dom Porady

Dom przyjazny naszym czworonogom

Pojawienie się zwierzaka w naszych własnych czterech kątach sprawia, że nic nie jest już takie samo jak wcześniej. Niestety często zdarza się tak, że dotyczy to także stanu naszych pokoi, które odczuwają bolesne zderzenie z nową rzeczywistością. Co zrobić, aby tego uniknąć, a nasz pupil był nadal szczęśliwy?

 

Podłoga

Posadzka w domu, w którym będą przebywały nasze czworonogi powinna być twarda i odporna na zarysowania, ponieważ nawet regularne przycinanie pazurów nie jest w stanie zagwarantować nam, że nasz delikatny, drewniany parkiet nie ulegnie zarysowaniu. Marmur i inne delikatne kamienie także nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ może ulec odbarwieniu. Dobrym rozwiązaniem może okazać się np. dąb.

Kolejną kwestią są różnego rodzaju dywany i wykładziny. Miękkie dywany ciężko się czyści, z łatwością chłoną zapachy, wilgoć i różnego rodzaju zanieczyszczenia, więc najlepiej całkowicie z nich zrezygnować, a gdy bardzo nam na nich zależy, warto zainwestować np. w wykładzinę z krótkim włosiem, która jest łatwiejsza w pielęgnacji.

kot

Własny kąt dla pupila

Zwierzęta domowe lubią posiadać kawałek własnej przestrzeni, dotyczy to zwłaszcza psów, które są zwierzętami silnie terytorialnymi. Dlatego też konieczne może okazać się dla nich znalezienie cichego, przytulnego zakamarka, najlepiej w kącie, z którego będą mogły obserwować wszystko, co się dzieje wokół nich z jednoczesnym zachowaniem świadomości, że nic nie czai się za ich plecami. Warto, aby takie miejsce znajdowało się jak najbliżej wejścia do domu, aby mokry od deszczu czworonóg nie musiał przechodzić do niego przez cale mieszkanie, brudząc przy tym podłogę w całym domu.

Zgoła inaczej sytuacja przedstawia się z kotami, które, jak wiadomo, chodzą własnymi ścieżkami i mogą spać praktycznie wszędzie.

Jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym, warto pomyśleć o umieszczeniu w drzwiach otworu z klapką. Znane z amerykańskich filmów rozwiązanie będzie bardzo wygodne dla naszego pupila i zapewni jemu praktycznie nieograniczony dostęp do podwórka i świeżego powietrza.

Oczywiście nie ma idealnych rozwiązań, aby stworzyć dom przyjazny zwierzętom. Jednak stosowanie kilku podstawowych zasad pomoże ograniczyć jego negatywny wpływ do koniecznego minimum.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *