uprawa cytrusów w domu
Ogród Rośliny

Uprawa cytrusów w domu

Pomarańcze i mandarynki kojarzą nam się z ciepłymi i słonecznymi krainami, gdzie drzewka cytrusowe, wraz z dojrzewającymi w południowym słońcu owocami, stanowią bardzo przyjemny, przywołujący wspomnienia z wakacji, widok. Jednak wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że możemy stworzyć namiastkę małej Italii we własnych czterech ścianach. Jest to możliwe dzięki uprawie drzewka cytrusowego we własnych czterech kątach, które nie tylko nie jest wykluczone, lecz także nie należy do szczególnie trudnych. Jak wyglądać powinna uprawa cytrusów w domu?

 

Co zrobić, aby zapewnić cytrusom prawidłowy wzrost?

Uprawa mandarynek, pomarańczy, cytryn czy grejpfrutów nie jest szczególnie wymagająca, a prawidłowo rosnące drzewko, w dodatku owocujące, stanowi uroczą ozdobę pomieszczenia, nie mówiąc o zapachu kwitnących kwiatostanów, który jest bardzo słodki i przyjemnie roznosi się po całym domu. Aby to wszystko było możliwe musimy zapewnić drzewku odpowiednie warunki:

  • odpowiednia gleba, która musi bmandarins-403326_960_720yć próchniczna, dobrze przepuszczalna i lekko kwaśna. W sklepach ogrodniczych można bez większego problemu zakupić ziemię przeznaczoną specjalnie dla cytrusów,
  • umiarkowane podlewanie – ziemia powinna być stale lekko wilgotna, lecz nie mokra. Lepiej drzewko cytrusowe przesuszyć niż przelać.
  • duża ilość światła – cytrusy to rośliny południowe, dojrzewające w ciepłych i bardzo słonecznych rejonach, dlatego roślina rosnąca z dala od okna, w cieniu będzie marnieć. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie drzewka przy oknie wychodzącym na południe lub na zachód,
  • nawożenie – poza okresem spoczynku, przypadającym na późną jesień i zimę, do prawidłowego wzrostu koniecznym może okazać się użycie odpowiedniego nawozu. W sklepach dostępne są produkty przeznaczone specjalnie dla cytrusów.

 

O czym jeszcze pamiętać?

Uprawa cytrusów w domu nie jest szczególnie wymagająca. Należy pamiętać jednka, że drzewka cytrusowe źle znoszą zmiany, dotyczy to zwłaszcza młodych okazów. Dlatego niewskazane jest częste obracanie rośliny i zmiana miejsca. Jeśli chcemy latem wynieść ją na zewnątrz, nie ma ku temu przeciwwskazań, jednak niedopuszczalne jest, aby np. rano drzewko wynosić na taras, a w nocy zabierać je z powrotem do pomieszczenia.

Należy pamiętać także o regularnym, corocznym przesadzaniu młodych okazów do doniczki o rozmiar większej. Co do większych drzewek, także należy to robić, jednak w tym przypadku co kilka lat.

Drzewka cytrusowe nie są szczególnie ciężkie w uprawie, a wszelkie wątpliwości rozwiewa zazwyczaj praktyka. Przestrzeganie podstawowych zasad pozwoli nam cieszyć się ładnie wyglądającą, kwitnącą i owocującą rośliną.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *