Dom Salon

Meble do salonu – czym się kierować przy wyborze?

To właśnie salon jest dla wielu osób sercem ich domu lub mieszkania. Trudno się dziwić, ponieważ to miejsce rodzinnych spotkań i pogaduszek, to właśnie tam zapraszamy gości, a także wspólnie relaksujemy się po męczącym dniu. Ze względu na wiele funkcji, jakie w dzisiejszym domu pełni salon, meble muszą być w nim funkcjonalne i wygodne dla wielu rożnych osób. Jak je wybrać, aby serce naszego lokum wyglądało dobrze? Czym się kierować?

Od czego zacząć?

Na samym początku warto ustalić jak duży będzie zakres aranżacji. Planujemy wymienić tylko meble czy też urządzić cały salon od zera, włącznie z wyborem nowego koloru ścian? Są dwie główne drogi dobierania mebli. Pierwsza zakłada wybranie takich, które pasują do koloru ścian, a druga odwrotnie, zaczyna od wyboru mebli, które się nam podobają, a następnie dostosowaniu do nich reszty pomieszczenia, czyli wszystkich dodatków i barw. Pierwszy sposób lepiej sprawdza się, gdy nie mamy konkretnej wizji co do ostatecznej aranżacji, drugi zaś warto zastosować w przypadku, gdy natrafiliśmy na komplet mebli, który podbił nasze serce i wyraźnie czujemy, że musimy go mieć.

Jaki styl?

Rozróżniamy dwa główne rodzaje mebli do salonu – klasyczne oraz nowoczesne.

Meble klasyczne najczęściej wykonane są z materiałów takich jak lite drewno i materiał. Mają zazwyczaj prostą, niewymyślną formę, która ozdabia się rzeźbieniami lub innymi motywami. Występują w różnych kolorach i wzorach. Salon wypełniony tego rodzaju meblami będzie sprawiał ciepłe, przytulne wrażenie na przebywających w nim osobach. Jednocześnie decydując się na tradycyjne meble należy pamiętać o tym, że to one powinny stanowić centrum aranżacji. Jeśli połączymy je z intensywnym kolorem ścian, na których znajdzie się dużo dodatków, zamiast przytulności uzyskamy przytłoczenie i zbędny przepych.

Meble do salonu np. z Galerii Krakowska 31 w nowoczesnym stylu mają bardziej wymyślne, oryginalne formy. Do ich budowy najczęściej wykorzystuje się metal, tworzywa sztuczne i różnego rodzaju materiały, rzadziej drewno. Występują raczej w jednolitych kolorach, ponieważ w ich przypadku to forma jest największą ozdobą. Pozwalają na stworzenie aranżacji zachwycających prostotą i czystością, a także tych z wyszukaną elegancją. Znakomicie komponują się z bardziej surowym wykończeniem ścian takim jak kamień czy cegła. Warto pamiętać o tym, że jeśli decydujemy się na meble z chłodnych barwach, ścianom lepiej nadać cieplejsze odcienie i odwrotnie. Jeśli zarówno meble jak i ściany będą w chłodnych barwach, salon może sprawiać wrażenie zbyt zimnego, przypominając bardziej sterylne laboratorium niż miejsce spotkań.

Co wybrać?

Zarówno w stylu klasycznym i nowoczesnym możemy odnaleźć ciekawe wnętrza i inspiracje. Warto pomyśleć o tym jak sami chcielibyśmy, aby wyglądał nasz salon. Jeśli wolimy przytulne i ciepłe miejsce spotkań, bezpieczną przystań, w której możemy się zrelaksować po ciężkim dniu pracy, siadając w miękkim i wygodnym fotelu, styl klasyczny będzie idealnym wyborem. Jeśli zaś preferujemy uporządkowane i eleganckie przestrzenie, które mogą stać się naszą wizytówką dla osób postronnych, lepiej zaaranżować salon w nowoczesnym stylu.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *