Dom

Montaż okien – drewniane czy PCV?

Prędzej czy później każdy właściciel domu lub mieszkania stanie przed dylematem wymiany okien. Na ryku dostępnych jest wielu producentów, wzorów, a także materiałów. Najwięcej wątpliwości narosło jednak wokół konfliktu między zwolennikami okien drewnianych, a osobami preferującymi okna z PCV. Które z nich wybrać? Co warto o nich wiedzieć? Oto krótka ściągawka, która może pomóc w podjęciu właściwej decyzji.

PCV

Okna wykonane z polichlorku winylu, czyli popularnego PCV są jednymi z najpopularniejszych rozwiązań w jakie możemy spotkać. Widzimy je niemal wszędzie, w różnych typach budynków. Dzieje się tak z kilku powodów.

Przede wszystkim okna z PCV są tanie w produkcji, a plastyczność materiału pozwala na uzyskanie profili o różnych, często niestandardowych kształtach. Szeroki wybór kolorów, faktur oraz modeli sprawia, że łatwo dostosować je niemal do każdego domu lub mieszkania. Są także bardzo wytrzymałe, przy odpowiedniej pielęgnacji ich żywotność ocenia się na około 40 lat. Nie wymagają przy tym specjalnych zabiegów, po prostu wystarczy je co pewien czas przemyć wodą z lekkim środkiem myjącym. Nie straszna im wilgoć, owady czy też grzyby. Dodatkowo są także lekkie, co ułatwia korzystanie z nich zwłaszcza osobom starszym.

Bardzo istotny jest w ich przypadku montaż oraz jakość ramy. Ze względu na dużą plastyczność cieplną PCV należy wybierać okna dobrej jakości, którym wewnętrzne komory zostały wzmocnione metalem. Wadliwe wykonanie profilu lub jego zły montaż szybko doprowadzą do odkształceń i trudności z użytkowaniem.

Sprawdź też montaż okien Warszawa.

Drewno

Materiał ten jest kojarzony przede wszystkim z dobrą jakością oraz bardzo ciepłą i elegancką atmosferą jaką tworzy. Nadaje się on zarówno do przestrzeni nowoczesnych, jak i tych, w których chcemy uzyskać nieco bardziej przyjazne i przytulne wrażenie. Podobnie jak PCV, drewno jest również materiałem, który dosyć łatwo możemy przystosować do swoich potrzeb za pomocą kształtu i koloru. Na rynku dostępnych jest wiele różnobarwnych farb do drewna, a także tych pozbawionych koloru, których głównym celem jest ochrona i uwydatnienie naturalnego odcienia materiału. Okna z drewna są równie wytrzymałe jak te z PCV, wymagają jednak co pewien czas odnowienia pokrywającej je, ochronnej powłoki. Ich dodatkowym atutem jest możliwość samodzielnej naprawy drobnych uszkodzeń zewnętrznych. Decydując się na drewniane okna warto mieć na uwadze, że są one cięższe niż okna z PCV, mogą więc nie nadawać się do każdego typu ściany lub wymagać dodatkowych wzmocnień przy montażu.

Okna drewniane znacznie lepiej znoszą działanie wysokich temperatur niż okna z PCV, jednak jeśli zaniedbamy ich konserwacji szybko staną się podatne na działanie wilgoci i grzybów.

jakieoknawybrac

Zależnie od potrzeb

Jeśli zależy nam przede wszystkim na rozsądnym kompromisie między ceną, a funkcjonalnością, okna wykonane z PCV będą najlepszym wyborem. Z kolei okna drewniane będą idealne dla osób szukających profili o konkretnym, wyrazistym stylu, które podkreślą aranżację wnętrza.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *