aranżacja pokoju młodzieżowego
Dom Pokój dziecka

Jak urządzić pokój dla nastolatka?

Wielu rodziców chciałoby, aby ich pociecha jak najdłużej pozostała dzieckiem. Jednak przychodzi ten nieuchronny moment, gdy syn lub córka przeobraża się w nastolatka, mniej lub bardziej zbuntowanego. To znak, że dotychczasowy pokój dziecięcy należy zaadaptować do potrzeb wkraczającego w dorosłość człowieka.

Ponadczasowo

Aby pokój młodzieżowy nie wymagał zbyt częstej „renowacji”, warto od razu postawić na neutralną bazę, która z powodzeniem sprawdzi się we wnętrzu przeznaczonym dla ucznia gimnazjum, następnie szkoły średniej, a wreszcie i świeżo upieczonego studenta – choć wtedy prawdopodobnie pokój w domu rodzinnym zastąpi ten na stancji czy w akademiku.

 Tymczasem to ponadczasowe meble wydają się podstawą młodzieżowego pokoju. Nie warto ulegać chwilowym trendom, które sprawią, że po roku czy dwóch meble stracą na aktualności. Dlatego warto przekonać dziecko do prostych i klasycznych form, łóżka, szafy czy komody. Natomiast zawsze możemy bawić się wystrojem, wykorzystując w tym celu różnorodne dodatki – zasłony, pościel, dywan, lampkę nocną, obraz lub plakat. Możliwości jest naprawdę wiele, aby nastolatek mógł wyrazić swoją osobowość i pasje. A pamiętajmy, że mniej kosztowny zawsze będzie zakup nowych dodatków czy zmiana koloru ścian niż wymiana nietrafionych mebli.

Praktycznie

Każdy nastolatek to już w zasadzie dorosły, młody człowiek, któremu pokój nie będzie już służył wyłącznie do nauki. Coraz częściej będą się w nim pojawiać znajomi i pierwsze sympatie, dlatego warto tak zaaranżować jego pokój, aby była w nim nie tylko strefa do nauki i wypoczynku, ale również przyjmowania gości. W tym celu można wstawić do pokoju stolik z krzesłami lub dokupić kilka puf wraz z stolikiem kawowym.

Najważniejsze meble

Łóżko okazuje się jednym z centralnych miejsc pokoju młodzieżowego. Nastolatek nie tylko będzie w nim odsypiać imprezy ze znajomymi, ale często to właśnie leżąc na nim, będzie się uczył do sprawdzianów, czytał książki lub korzystał z laptopa. Z tego względu łóżko musi być solidnie wykonane i wyposażone w dobry materac.

Nie zabraknie jednak sytuacji, gdy nastolatek będzie zmuszony usiąść przy biurko, aby chociażby odrobić lekcje. W związku z tym mebel ten musi być funkcjonalny, aby pomieścić książki, zeszyty i przybory szkolne. Przydadzą się też szuflady i półki.  Z kolei krzesło powinno mieć opcję regulowania wysokości, dostosowując się tym samym do przybywających nastolatkowi centymetrów. Pamiętajmy też, że biurko musi być dobrze oświetlone. Warto w największym stopniu wykorzystać światło dzienne, a oprócz tego zaopatrzyć kącik w dodatkowe sztuczne oświetlenie.

W pokoju nastolatka nie może zabraknąć też szafy i komody. Powinny być one dość przestronne, gdyż młodzi ludzie przywiązują wagę do swojego wyglądu i lubią ciągle wzbogacać swoją garderobę. I nie dotyczy to tylko dziewcząt.

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *