winorośl sadzenie i pielęgnacja
Ogród Pielęgnacja Rośliny

Jak pielęgnować winorośl?

Sierpień to miesiąc, kiedy na przydomowych działkach króluje winogron. Niektórzy już kolejny rok z rzędu cieszą się tymi owocami, a inni właśnie teraz żałują, że nigdy nie zasadzili winorośli. Tym bardziej, że taki pnący się krzew, zasadzony przy werandzie lub altance, może okazać się wyjątkową ozdobą. W niniejszym artykule przedstawimy krótko, w jaki sposób pielęgnować winorośle.

Jak sadzić winorośle?

Miejsce, w którym chcemy zasadzić winorośl, powinno być dobrze nasłonecznione i dość przestronne, gdyż pnącza mają naturalną skłonność do imponującego rozrastania się. Między poszczególnymi sadzonkami powinien być zachowany około dwumetrowy odstęp. Poza tym również same korzenie roślin potrzebują odpowiedniej ilości miejsca, dlatego przy sadzeniu otwory powinny być wystarczająco głębokie i szerokie. Winorośle najlepiej rosną na dobrze użyźnionej glebie.

Czym nawozić winorośle?

 Dwa tygodnie po zasadzeniu winorośl powinna otrzymać nawóz bogaty w azot. Starsze rośliny nie potrzebują zbyt dużej jego ilości. W ich przypadku nadmiar może być wręcz szkodliwy, bo choć roślina będzie bujnie się zielenić, to urodzi mniej owoców. Szczególnie niebezpieczne dla winorośli są nawozy zawierające herbicydy, które mogą powodować spowalniać dojrzewanie, a także zmniejszać produkcję owoców.

Jaką podpórkę przygotować dla winorośli?

Aby winorośl rodziła satysfakcjonującą ilość owoców, niezbędne jest przygotowanie odpowiedniej podpórki. Ma ona duży wpływ na produkcję winogron. Wystarczy umocowanie dwumetrowej tyczki w glebie, a jeszcze lepiej posłużą w tym celu ściany altanki (szczególnie jeśli są kratowane), lub specjalnie skonstruowany „stelaż” postawiony przy jednej ze ścian budynku. Pnąca się po takich podpórkach winorośl nie tylko będzie dawać więcej owoców, ale także będzie urokliwym akcentem.

Jak przycinać winorośle?

W pierwszym roku po zasadzeniu winorośli nie jest konieczne jej przycinanie, ale już po dwóch latach jest wręcz wskazane. Wówczas pozbywamy się słabszych gałązek, a mocniejsze przycięcie gałęzi przyczyni się do intensywniejszej produkcji owoców.

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *