Dom

Okna drewniane czy plastikowe – na co się zdecydować?

Wymieniając okna na pewno zadamy sobie pytanie dotyczące materiału, z którego są wykonane. Pod względem trwałości i funkcjonalności ich parametry są do siebie zbliżone. Żadne z nich nie jest w stanie zaoferować lepszego komfortu, izolacji czy wyciszenia. Różnica polega głównie na wyglądzie, co jest równie ważną kwestią. Istotną różnicą jest podejście do konserwacji ramy okiennej, która w obu przypadkach jest zasadniczo inna. W tym artykule postaramy się pokazać wady i zalety każdego rozwiązania, aby ułatwić ci podjęcie decyzje w czasie zakupu.

Okna drewniane

Uważane są za bardziej luksusowe od swoich plastikowych odpowiedników. Na rynku jest ich zauważalnie mniej, bo wybierane są jedynie w 15% przypadków. Znaczenie w tym przypadku może mieć również cena, która jest nawet o kilkadziesiąt procent wyższa. Jak wszystkie nowoczesne okna jest w stanie zapewnić dobre wygłuszenie oraz izolację termiczną. Są ciche i pozostają takie na długie lata. Największa zaletą takich okien jest ich wygląd. Możemy zachować naturalną strukturę drewna, co prezentuje się niezwykle stylowo. Mamy możliwość pokrycia jej farbą w taki sposób, aby zachować rysunek słojów. Mamy też możliwość zamalowania drewna i całkowite ukrycie materiału z jakiego został wykonany. Okna wykonane z drewna przechodzą przez wiele precyzyjnych procesów obróbki drewna, co gwarantuje często dokładniejsze wykonanie niż w przypadku okien plastikowych. W razie uszkodzenia mamy możliwość ich prostego naprawienia – rysy i odpryski można wypełnić np. przy użyciu żywicy. Korzystanie z okien na profilach drewnianych niesie też pewne ryzyko. Przede wszystkim są one podatne na wilgoć i nie mogą być stosowane w takich pomieszczeniach bez dodatkowego zabezpieczenia. Wymagają one również konserwacji, którą powinno się przeprowadzać co kilka lat. Jeżeli będą właściwie pielęgnowane to są w stanie wytrzymać w nienaruszonej formie nawet przez 90 lat.1616

okna

Okna plastikowe

Obecnie jest to najczęściej spotykane rozwiązanie, które można spotkać aż w 38% przypadków. Są w stanie zagwarantować odpowiednia funkcjonalność i ciągłą pracę przez długi czas. Profile takich okien są wzmacniane za pomocą kształtowników stalowych. Ze względu na rodzaj zastosowanego materiału (PVC – polichlorek winylu) są one odporne na wodę orz substancje chemiczne. Okna (np. okna PCV z Anex Okna) wykonane z tworzywa sztucznego są z reguły lżejsze, bo zastosowana została budowa komórkowa. Wadą takiego rozwiązania jest brak możliwości dokonania napraw. Nie jesteśmy w stanie niczym wypełnić rys więc będą one widoczne przez cały okres eksploatacji. Dużą zaletą tego rozwiązania jest ich niska cena. Bez problemu znajdziemy firmy zajmujące się produkcją okien na wymiar, która będzie w stanie zaproponować nam wymianę za bardzo korzystną cenę. Jest to tym większa zaleta, że są one w stanie funkcjonować bez konserwacji nawet przez 30 kolejnych lat.

Jak widać decyzja związana z oknami nie należy do szczególnie prostych. Wielkie znaczenie mają indywidualne upodobania domowników. Warto rozważyć wszystkie wymienione w artykule za i przeciw oraz odnieść wszystko do własnego budżetu.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *