Dom Pokój dziecka

Jak urządzić pokój dla 5-latka?

Dzieci miewają bardzo konkretne wymagania dotyczące ich własnych pokojów. Często zdarza się, że są one bardzo fantazyjne i wręcz niemożliwe do zrealizowania. Obowiązkiem rodziców jest stworzenie miejsca, które będzie spełniało wszystkie potrzeby 5-latka.

Nawet jeżeli część z jego postulatów będzie wykraczała poza nasze możliwości to i tak warto jest uwzględnić jego sugestie. Często popełnianym błędem jest przedkładanie swoich własnych oczekiwań ponad potrzeby dziecka. W efekcie możemy uzyskać wspaniały pokój, ale niestety zupełnie niedostosowany do jego właściciela. W tym artykule chcemy pokazać na jakie rzeczy należy zwracać uwagę, aby zapewnić naszej pociesze pokój, w którym będzie czuła się najlepiej.

Przeznaczenie pokoju

Mogłoby się wydawać, że pięciolatek nie ma wielkich potrzeb. Okazuje się, że jest to już wiek, w którym zaczyna mocno chronić swoją prywatność. Własny pokój jest świetnym rozwiązanie, o ile będzie on spełniał oczekiwania dziecka. Jeżeli narzucimy mu jego wygląd to może mieć trudności z odnalezieniem się w takim miejscu i zaakceptowaniem go jako własną przestrzeń. W tym wieku będziemy musieli zapewnić dziecku miejsce do odpoczynku, do zabawy oraz do nauki – zawarcie wszystkiego w jednym pomieszczeniu jest nie lada wyzwaniem. Sprawdź dodatki do pokoju dziecięcego w Decobazaar – ramki na zdjęcia, naklejki ścienne, poduszki dekoracyjne.

pokoj5latka

Remont w pokoju 

Pokój dla dziecka nie powinien być smutny i stonowany. Jest to wiek, w którym wyobraźnia pracuje najmocniej więc warto pokusić się o równie fantazyjne wykonanie. Ściany zamiast jednokolorowe mogą przybierać różne barwy. Ciekawym rozwiązaniem jest wyrysowanie na nich postaci z ulubionych bajek, komiksów, gier lub filmów. W ten sposób dziecko będzie miało punkt zaczepienia, dzięki któremu szybko zaaklimatyzuje się w swoim własnym pokoju.

Miejsce do spania 

Odpoczynek jest rzeczą ogromnie ważna dla pięciolatka. Uwalnianie niespożytych pokładów energii prędzej czy później wykończy każdego. W dziecięcym pokoju powinno znajdować się wygodne łóżko, które zapewni wygodny i niczym niezakłócony sen. Wokół miejsca do spania koniecznie powinna znajdować się lampka, którą można w każdym momencie zaświecić – przydaje się to wtedy, gdy dziecko będzie bało się zasnąć.

Miejsce do zabawy

Wiek dziecięcy nieodłącznie kojarzy się z zabawą, która pełni ważną rolę w rozwoju dziecka. Przede wszystkim pozytywnie wpływa na procesy myślowe, przyczynia się do rozwinięcia wyobraźni. Jako odpowiedzialny rodzic powinniśmy wyznaczyć w pokoju strefę, w której dziecko będzie mogło się bezpiecznie bawić oraz przechowywać swoje zabawki. Z uwagi na fakt, że często wybierają do tego celu podłogę to warto zastanowić się nad wykładziną. W ten sposób nie będzie musiało bawić się na zimnej posadzce i nie ucierpi na tym jego zdrowie.

Miejsce do nauki

Mimo, że w wieku pięciu lat dziecko nie chodzi jeszcze do szkoły to i tak warto stworzyć miejsce, gdzie będzie mogło się uczyć np. pisania lub czytania. Na początek wystarczy niewielkie biurko z odpowiednio dobranym oświetleniem. W miarę upływu lat stanowisko powinno być rozbudowane, a z czasem wyposażone również w komputer do nauki.

pokoj5latki

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.