Dom Sypialnia

Aranżacja sypialni – zasady, których warto przestrzegać

Sypialnia jest pomieszczeniem, w którym większość osób spędza najwięcej czasu w ciągu doby. Co prawda większość z niego przesypiamy, ale w tym czasie nasz organizm ma za zadanie się regenerować. Niewątpliwy w tym udział ma samo pomieszczenie, jego aranżacja, zastosowane meble oraz inne elementy. Miejsce, w którym śpimy ma niezwykle ważny wpływ na sen. Trudno jest nam zasypiać w miejscu nieznanym, ale nie mamy z tym najmniejszych problemów we własnym łóżku. Poniżej zamieszczamy 5 praktycznych porad, które warto przestrzegać w czasie przygotowania aranżacji sypialni.

1. Łóżko, czyli podstawa każdej sypialni

Sypialnia jest miejscem głównie przeznaczonym do snu. Nikogo nie dziwi fakt, że najwięcej czasu poświęca się dobraniu tego elementu. Najwygodniejsze są łóżka, choć wiele osób śpi na rozkładanych tapczanach lub kanapach. Znacznie wygodniejsze warunki zapewnimy sobie nawet przez najtańsze dostępne na rynku łózko. W czasie wyboru zwracajmy uwagę na jego wysokość, wielkość, dodatkowe funkcje, miękkość materaca. Każdy powinien dobrać je pod siebie, bo każdy ma inne preferencje i oczekiwania. Czasem jednak ze względu na ograniczony metraż, salon jest nocą jednocześnie sypialnią. W tym wypadku najlepszym pomysłem będzie zakup wygodnej, rozkładanej sofy.

2. Kolory, które nastrajają do snu

Użyte w sypialni kolory powinny być stonowane i przytulne. Stosowanie zbyt intensywnych i rażących odcieni może powodować rozbudzenie i problemy z zasypianiem. Z drugiej strony zastosowanie ciepłych kolorów jest w stanie pomóc we wstawaniu, bo pobudzają i ożywiają. Zimna kolorystyka pozwala na uspokojenie i zrelaksowanie się przed zaśnięciem.

3. Tkaniny, które koją

Rodzaj użytej tkaniny jest bardzo ważny, bo ma bezpośredni wpływ na odczucia w czasie snu. Są osoby, które preferują śliskie materiały pościeli np. satynę, inni zaś wolą zasypiać pod miękką, bawełnianą poszwą. Kupując pościel zwracajmy uwagę na to czy użyty materiał jest dla nas odpowiedni, bo błędne decyzje w tej kwestii mogą skutkować nieprzespanymi nocami. W przypadku dzielenia łoża z inną osobą o odmiennych preferencjach należy wypracować kompromis lub użyć dwóch różach zestawów pościeli.

4. Przyjemnie ciepła podłoga

Podczas nocy musimy wstawać np. w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych. Kontakt bosej i zagrzanej stopy z zimnym podłożem nie należy do najprzyjemniejszych odczuć. Warto zastosować ogrzewanie podłogowe w sypialni, które zapobiegnie takim problemem. Tańszym i bardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest też położenie na podłogę wykładziny lub zastosowanie dywaników. Kontakt z przyjemnym i puchowym podłożem będzie o wiele wygodniejszy i zapewni komfort nawet w trakcie nocnych pobudek.

5. Oświetlenie buduje klimat

Oświetlenie ma duży wpływ na klimat panujący w pomieszczeniu. Doskonale wiemy, że sypialnia nie jest wyłącznie miejscem do spania, ale też do małżeńskich igraszek. Odpowiednie, nastrojowe światło może zbudować intymny klimat i podnieść doznania obydwu partnerów. W pokoju powinny być dwa rodzaje oświetlenia. Jedno punktowe, oświetlające tylko niektóre zakamarki pomieszczenia, budujące nastrój oraz drugie – centralne oświetlające całe pomieszczenie.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *