mieszkanie dla młodych
Dom Formalności

Jakie formalności przy budowie domu z dofinansowaniem?

Budowa własnych czterech kątów, to marzenie bardzo wielu z nas. Wymarzony dom z rozświetlonym salonem, piękną i przestronną kuchnią a wszystko zwieńczone obszernym, zielonym ogrodem. Jednak wybudowanie własnego mieszkania, to zadanie nie łatwe, wymagać będzie od nas poświęcenia ogromnych wręcz nakładów czasu, pieniędzy i  energii.

Znalezienie działki, ekipy budowlanej, zakup materiałów, a przede wszystkim załatwianie góry formalności – to tylko część wyzwań, które będziemy musieli pokonać na drodze do uwicia sobie wymarzonego gniazdka. Oczywiście przeszkodą bardzo często są też pieniądze, jednak z pomocą przychodzą nam różnego rodzaju dofinansowania, które w chociażby niewielkim stopniu sfinansują nasz przyszły dom.

Mieszkanie Dla Młodych, czyli szansa na własne cztery kąty

MDM – czyli właśnie mieszkanie dla młodych, to rządowy  program, funkcjonujący od 2014 roku, będący następstwem programu rodzina na swoim. Głównym założeniem jest tu umożliwienie kupna lub budowy pierwszego domu czy też mieszkania osobom młodym. Pomoc udzielana jest w formie jednorazowego dofinasowania wkładu własnego, które udzielane jest w chwili wypłaty kredytu hipotecznego.

Aby uzyskać dofinansowanie w programie Mieszkanie dla Młodych, należy spełniać kilka kryteriów, takich jak:

  • Beneficjentami mogą być osoby w wieku maksymalnie do 35 roku życia (osoby, które skończyły 35 lat, mogą skorzystać z programu do końca danego roku). W przypadku małżeństw, liczył się będzie wiek młodszego małżonka.
  • Program dotyczy nowo wybudowanych lokali mieszkalnych, a także domów jednorodzinnych pochodzących z rynku pierwotnego. Dopuszczalna jest też budowa domu jednorodzinnego systemem gospodarczym – wówczas dofinansowanie otrzymujemy w postaci zwrotu części podatku VAT.
  • Limit powierzchni mieszkania, wynosi 75m2 (85 dla osób, które wychowują trójkę lub więcej dzieci).
  • Minimalny okres kredytowania to 15 lat.
  • Wkład własny nie może przekraczać 50% wartości nieruchomości.

Na jakie kwoty możemy liczyć? Okazuje się, że jest uzależnione od wielkości naszej rodziny. Osoby samotne i bezdzietne małżeństwa, mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości 10% wartości mieszkania. Małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci, otrzymają dodatkowe fundusze w wysokości 15% wartości mieszkania – dodatkowo, jeżeli w okresie 5 lat od udzielenia dofinansowania, w rodzinie pojawi się dziecko (trzecie lub kolejne), można ubiegać o się o zwrot kolejnych 5% kosztów.

Jeżeli nie radzisz sobie z formalnościami i załatwianiem wszystkich niezbędnych dokumentów – zajrzyj tutaj. Pomożemy ci otrzymać dofinansowanie na budowę własnego mieszkania.

Co z formalnościami?

Pierwszym krokiem do otrzymania tego typu wsparcia, będzie złożenie wniosku, warto pamiętać że niezależnie od instytucji, w której taki wniosek składamy – warunki kredytu będą zunifikowane. Jeżeli taki wniosek składamy w kilku instytucjach, pamiętajmy że musi on dotyczyć tego samego mieszkania, a określone terminy wypłaty dofinansowania nie mogą się różnić.

Do  wniosku o sfinansowanie wkładu własnego, powinniśmy dołączyć takie dokumenty jak:

  • Oświadczenie, że na dzień złożenia wniosku spełniamy wszystkie warunki do otrzymania takiego dofinansowania, a także oświadczenie, że będą one spełnione również w dniu nabycia mieszkania (chodzi tu o wiek poniżej 35 lat, a także oświadczenie że nie jesteśmy i nie byliśmy właścicielami budynku mieszkalnego).
  • Jeżeli wynajmujemy lokal mieszkalny lub jeżeli przysługuje nam spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego,, wymagane będzie pisemne zobowiązanie, że rozwiążemy umowę takiego najmu i opróżnimy lokal lub zrzekniemy się prawa do spółdzielczego lokalu w terminie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy.
  • Oświadczenie, że nabywany lokal ma służyć zaspokojeniu naszych potrzeb mieszkaniowych, że zostało przez nas zasiedlone po raz pierwszy, a jego powierzchnia nie przekracza limitów zawartych w ustawie.
  • Pisemne oświadczenie od dewelopera, że mieszkanie zostanie zasiedlone po raz pierwszy.

Podsumowując

Jeżeli chcemy liczyć na dodatkowe fundusze, które pozwolą nam kupić pierwsze własne mieszkanie, będziemy musieli zmierzyć się z wieloma wymaganiami, kryteriami i papierkową robotą. Jednak kwota, która otrzymujemy może okazać się przełomowa i to dzięki niej wprowadzimy się do własnych czterech kątów. Jeśli nie wiesz jak poradzić sobie z formalnościami, wszystko zostanie załatwione za Ciebie, wystarczy, że wejdziesz na: http://6-dzielnica.pl/all-inclusive-zalatwimy-wszystko-za-ciebie/.

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *